Facebook
#wiosna zawitała do Gdańska #SokołyLOTOSU czekają już na młode.
22.03.2017 10:50
Facebook
Wiosna tuż tuż, a w #hel.skim fokarium urodziła się kolejna foczka. Można posłuchać ich "śpiewu" #nażywo

http://www.kierunekbaltyk.pl/15/fokarium_na_zywo … #KierunekBałtyk
03.03.2017 12:07
Facebook
Sokoły LOTOSU chyba już kończą zimowe wędrówki i myślą o wiosennym gniazdowaniu. Kilka dni temu Pan Sokół przyleciał do swego gniazda, bo doskonale wie, że zaczyna się okres lęgowy. Gniazdo zostało z zewnątrz oczyszczone i wygląda jak nowe. Podobnie zresztą jak komin EC, którego górną części (gniazdo jest na wysokości 120 metrów) wyremontowano i odmalowano zimą.
02.03.2017 15:51
Facebook
03.01.2017 12:35
Facebook
Pora zacząć planować rok 2017! Koniecznie uwzględnijcie odwiedziny naszego morza! Kto w tym roku, wspólnie z nami, obierze: #KierunekBałtyk?! :D
01.01.2017 11:00
Facebook
Powitanie nowego roku powinno być okresem radości, uśmiechu i pożytecznych postanowień. Sprawmy, by Noc Sylwestrowa była spokojna i radosna dla wszystkich - zarówno ludzi, jak i zwierzaków. Zwracamy się z gorącą prośbą o nieodpalanie rac i petard szczególnie w rejonie helskiego fokarium.

Stres dla morskich ssaków to bardzo nieprzyjemne uczucie - może być przyczyną wielu chorób, a nawet spowodować ich śmierć... Dlatego w Nowy Rok w niebo niech wystrzelą wyłącznie korki od szampanów, a sylwestrowy nastrój zapewnią zimne ognie i konfetti :)
31.12.2016 15:34
Facebook
31.12.2016 11:38
Facebook
Jakie macie plany na wieczór? My Nowy Rok witamy obowiązkowo z pełnymi brzuszkami i w wyśmienitym humorze… Bo wiecie… Jaki Sylwester taki cały przyszły rok! :D

Wszystkim życzymy FOKAstycznego wejścia w 2017!
31.12.2016 11:00
Facebook
Zimą z dalekiej Północy przylatuje do Polski śnieguła - nieco większy od zięby ptak wędrowny. Samiec w szacie godowej jest biały z czarnym grzbietem i końcami skrzydeł, jednak w takiej odsłonie widywany jest u nas rzadko. Najczęściej obserwujemy śnieguły w brązowo - białym upierzeniu, z białymi polami na skrzydłach o różnej wielkości w zależności od wieku i płci ptaka. Śnieguły chętnie żerują na plaży lub na wydmach. Zimą odżywiają się tam nasionami traw, niewielkimi skorupiakami. Nieco dalej od morza można spotkać je na polach, gdzie wyszukują nasion zbóż. Zwykle nad morzem obserwuje się stada kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Spotkaliście je kiedyś?
28.12.2016 16:00
Facebook
Śledzie w oleju, śledzie w śmietanie, pod buraczaną pierzynką, z suszonymi pomidorami… Było warto! Z dietą ruszamy od przyszłego roku! :D
28.12.2016 10:45
Facebook
Kochani! W ten wyjątkowy dzień życzymy wam wiatru w żaglach, uśmiechu i samych pozytywnych emocji. <3 Niech te święta będą FOKAstyczne!
24.12.2016 18:03
Facebook
24.12.2016 17:58
Facebook
Dzisiaj witamy dzień wspaniałą wiadomością. :) Wszystkie cztery foki z helskiego stadka spodziewają się maluchów! Lepszego prezentu nie mogliśmy się spodziewać! 🎁 🎄

Poniżej wyniki badań ultrasonograficznych przeprowadzonych dzisiaj!

Agata - w dolnej części zdjęcia widać kręgosłup płodu
Ewa - po prawej stronie zdjęcia widać kręgosłup i cień żeber płodu
Unda Marina - zaznaczone strzałką widać serce płodu
Ania - w centralnej części zdjęcia widać kręgosłup oraz cień żeber płodu

Nieśmy tę radosną nowinę w świat! :)
23.12.2016 11:41
Facebook
Rewal to niewielka wieś położona w zachodnio-pomorskim. Choć w lecie często odwiedzana z uwagi na Aleję Zakochanych, zimą niezmiennie zachęca turystów do wizyt. Spacer o tej porze roku jest podobno równie przyjemny jak latem, a brak tłumów to kolejna zaleta zimowej wizyty. Kto z Was skusi się na wycieczkę? ;)
19.12.2016 11:34
Facebook
Play
Pamiętacie Oceanografię, córkę Ani z helskiego stadka? Mamy dobre wieści! Właśnie odwiedziła nasze wybrzeże. :) Uchwyciła ją kamera z Mikoszewa. Nadajnik wypuszczonej 24 maja foki wciąż wysyła sygnały. Wędrówkę Oceanografii możecie zobaczyć na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl :)
15.12.2016 15:36
Facebook
Utklippan to mały archipelag szwedzkich wysepek, położony na otwartym morzu. Wyspy przyciągają swą malowniczością wszystkich miłośników kąpieli na świeżym powietrzu, w wannie podgrzewanej od spodu ogniskiem z drewna wyrzucanego przez morze. Dołączając do tego piękne zachody słońca, można poczuć się naprawdę wyjątkowo. Uroku dodają również foki, wylegujące się na skałach w oddali. Jeśli chcecie skorzystać z atrakcji tego miejsca musicie wiedzieć, że dopłyniecie tu tylko jachtem, promy nie kursują, dzięki czemu miejsce jest bardzo spokojne.
14.12.2016 11:10
Facebook
Występuje tam znacznie mniejsze zasolenie i ryby słodkowodne. Zatoka Botnicka, bo o niej mowa, znajduje się między Szwecją a Finlandią. Wpada do niej wiele rzek, a z uwagi na niską temperaturę, parowanie wody jest niewielkie, co jest właśnie efektem mniejszego zasolenia, które waha się w granicach 7‰ do 2‰. Zimą zatoka pokrywa się lodem, co utrudnia żeglugę, ale widok zapiera dech w piersi! Przyznajcie sami ☺
12.12.2016 15:51
Facebook
Świeże powietrze, mała wspinaczka, a na koniec piękny widok na Zatokę Gdańską! Klif w Orłowie jest częstym miejscem odwiedzin turystów, jak również mieszkańców Trójmiasta. Jego masę tworzą zwały gliny morenowej i piasku z nielicznymi kamieniami (tzw. bruk morenowy), a jego koronę porasta pomorska buczyna. Zbocza klifu zasiedlają charakterystyczne: podbiał pospolity, rokitnik zwyczajny i żarnowiec miotlasty. Należy pamiętać, że klif jest fragmentem jednego z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody - „Kępa Redłowska”. Kto wie w którym roku go utworzono? ☺
12.12.2016 11:17
Facebook
Cześć! Dzisiaj mamy dla was zagadkę! Czy wiecie którego z nadbałtyckich miast herb znajduje się na zdjęciu?
09.12.2016 16:12
Facebook
Jednym z rzadszych gości, przybywających na nasze wybrzeże w okresie zimowym jest nurnik zwyczajny. Zbliżony wielkością do gołębia miejskiego, przybywa do nas z najczęściej z północnych wybrzeży Europy. Jest dość charakterystyczny, wyróżnia się czarnym upierzeniem i białymi plamami na skrzydłach. Jak większość alek lata bardzo szybko i niezbyt sprawnie, ale jest świetnym nurkiem. Żywi się niewielkimi rybami i bezkręgowcami morskimi. Widzieliście go nad Bałtykiem?
07.12.2016 13:17
Facebook
Tuno to niewielka wyspa należąca do Danii, którą zamieszkuje niewiele ponad sto osób. Znana jest szczególnie z tego, że co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się tutaj jeden z najbardziej znanych festiwali w tym kraju, skupiający fanów rocka, bluesa, jazzu i folku. Na czas wydarzenia, przez cztery dni port jest na tyle zakorkowany, że nie da się go opuścić. Nie powoduje to jednak negatywnych reakcji, na wyspie w tym czasie panuje wyjątkowo sielska i przyjemna atmosfera. :) Kto już jej doświadczył? Pochwalcie się w komentarzach!
05.12.2016 15:18
Facebook
Jednym z wielu rodzajów glonów, występujących na dnie Morza Bałtyckiego są krasnorosty. Jest to typ glonów, który liczy aż 5 tysięcy gatunków! Charakterystyczną cechą krasnorostów jest występowanie także innych (oprócz chlorofilu) barwników – czerwonego i niebieskiego, skąd zaczerpnęły one swoją nazwę. Jednym z najstarszych przedstawicieli owego gatunku jest Bangiomorpha pubescens, sprzed około 1,2 mld lat!
03.12.2016 11:00
Facebook
To zdjęcie zrobiono w jednym z nadbałtyckich portów. Charakterystycznym krajobrazem (nawet latem) są lodołamacze. W tym miejscu Bałtyk prawie całkowicie zamarza zimą, dlatego też stosuje się lodołamacze w celu umożliwienia prowadzenia wymiany handlowej, która – praktycznie w całości odbywa się przez zatokę okalającą to miasto. Czy wiecie o jakim porcie mowa? Podpowiedź: przez mieszkańców owe miasto często nazywane jest Hesa i Stadi.
02.12.2016 15:04
Facebook
Choć sezon na plażowanie już dawno za nami, spacer po plaży w jesiennej scenerii jest równie przyjemny! Plaża w Jelitkowie, która latem będzie świetnym wyborem dla osób stroniących od tłumów, zimą przykuwa coraz większą uwagę miłośników spacerów. Dodatkową atrakcją jest położony nieopodal plaży Park Jelitkowski, miejsce równie chętnie wybierane na spacer. Którą gdańską plażę wy lubicie najbardziej? ☺
01.12.2016 19:00
Facebook
Morze Bałtyckie w Polsce jest często wybieranym kierunkiem przez zagranicznych turystów. Każdego roku odnotowuje się większą liczbę osób spoza naszego kraju, chętnych do korzystania z uroków Bałtyku. Jednak co ciekawe, coraz więcej obcokrajowców wybiera taki rodzaj wypoczynku jesienią oraz wiosną (rzadziej zimą), niż latem. A Wy? Wolicie letni wypoczynek nad morzem, czy spacer zimową porą? :)
01.12.2016 15:29
Facebook
Czy wiecie, że średnie zasolenie wód morskich na świecie wynosi około 35‰? Oznacza to, że w litrze wody morskiej znajduje się 35 g soli. Wpływ na to ma przede wszystkim dopływ słodkich wód z rzek. Jeśli chodzi o Bałtyk, zasolenie nie jest duże i wynosi średnio 7,8‰, właśnie dlatego, że wpływa do niego około 250 rzek. Warto wiedzieć, że wyższy stopień zasolenia występuje w cieśninie duńskiej oraz w rejonach Oceanu Atlantyckiego i wynosi ponad 20‰. :)
29.11.2016 11:04
Facebook
Długie, jesienne wieczory sprzyjają spędzaniu czasu w domu. Dla wszystkich, którzy postanowili dzisiaj nie wychylać nosa z ciepłego mieszkania, mamy zadanie. ☺

Na poniższej grafice ukryliśmy morskie hasła. Kto potrafi odnaleźć wszystkie? ☺ Dajcie znać w komentarzach!
27.11.2016 17:00
Facebook
My się chłodu nie boimy i wybieramy się w nadmorską podróż. Kolejny raz liczymy na waszą pomoc. Ustka, czy Darłowo jesienną porą? ☺ Dajcie znać w komentarzach!
27.11.2016 12:29
Facebook
Przed wami kolejny ciekawy mieszkaniec Bałtyku – dennik. Jak sama nazwa mówi, żyje przy dnie, poszukując wód chłodnych. Jest arktycznym reliktem z okresu ostatniego zlodowacenia. Spotkać go można w północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim, jak również w Bałtyku. Pokarm dennika stanowią głównie skorupiaki, pierścienice i drobne ryby. Jego maksymalna długość wynosi 30 cm, jednak zwykle nieprzekracza 15 cm długości. To ryba, która nie ma łusek. W Polsce jest to gatunek objęty ścisłą ochroną.
26.11.2016 18:31
Facebook
Dni są coraz krótsze, wieczory coraz chłodniejsze… Nadchodzi niezwykły czas nad morzem, jakże odmienny od lata. Już niedługo nadejdzie zima! Wyjątkowy okres, w którym warto odwiedzić nasze morze. Kto już kiedyś odwiedził Bałtyk zimą? Jakie macie wrażenia? :) Podzielcie się nimi w komentarzach!
25.11.2016 21:16
Facebook
W czasie jesiennych i zimowych pobytów na nadmorskiej plaży, często towarzyszą nam łabędzie nieme. Ptaki te zwykle korzystają z dokarmiania przez człowieka. Niestety, w wielu wypadkach dokarmianie nie jest im potrzebne. Zdrowe łabędzie potrafią przetrwać wiele dni bez pożywienia, w dodatku dokarmiamy je wtedy kiedy mogłyby same znaleźć sobie pokarm, np. jesienią.
Sprawia to, że zanika u nich instynkt do wędrówki i zostają u nas, zamiast odlecieć na południe lub zachód - do miejsc zimowania z dostępem do naturalnego pożywienia. Oczywiście, kiedy widzimy je u nas w środku ostrej zimy, możemy im pomagać poprzez dokarmianie. Ale róbmy to tak by dodatkowo im nie zaszkodzić.
Najczęściej podajemy łabędziom i kaczkom niewłaściwe dla nich pożywienie – pieczywo pod różną postacią. Jego nadmiar w diecie ptaków wodnych skutkuje chorobami układu pokarmowego i wątroby. Dlatego wykorzystujmy pokrojone warzywa, ziarna zbóż, otręby czy płatki owsiane.
Ptaki te niewątpliwie zasługują na troskę – jednak róbmy to to z głową i nie ingerujmy w ich cykl życia i zachowanie.
24.11.2016 14:12
Facebook
Dzisiaj wysyłamy wam pozdrowienia z pewnej nadmorskiej wsi, leżącej na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Kto poznaje to miejsce?
22.11.2016 16:13
Facebook
Oj tęsknimy za takimi widokami… ☺ Wszystkim, którzy tak jak my z utęsknieniem wspominają letnie promienie słońca i delikatną bryzę na policzkach, wysyłamy dużo pozytywnej energii na nadchodzące dni! ☺
21.11.2016 12:20
Facebook
Bełkaczek pospolity to niewielki skorupiak spotykany także w Bałtyku. Ze względu na dużą tolerancję, może żyć w wodach o różnym stopniu zasolenia. Miejscami stanowi podstawę bazy pokarmowej ryb występujących w przybrzeżnych wodach oraz ptaków siewkowych żerujących w tej strefie. Ciekawostką jest, że w sprzyjających warunkach (duże pływy u wybrzeży Kanady), pojedynczy bekas potrafi zjeść nawet 10 tysięcy tych skorupiaków w ciągu kilkunastu godzin!
19.11.2016 13:00
Facebook
Jesień nad morzem ma swój wyjątkowy urok. Kto wie, gdzie znajdują się tak piękne, pokryte rudą pierzynką klify? :)
19.11.2016 10:52
Facebook
Play
Zabieramy was w wirtualną podróż w nasze ulubione miejsce - na sam "początek Polski”! To jeden z najciekawszych regionów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, poprawnie nazywany Mierzeją Helską.

Czy potraficie wymienić wszystkie miejscowości, znajdujące się na odcinku tej wąskiej, 34-kilometrowej mierzei? :)
17.11.2016 15:40
Facebook
Na poniższej grafice znajduje się wielki bałtycki skarp! :) Nie, nie ma tu literówki – mowa o gatunku ryby flądrokształtnej, która obok storni i gładzicy jest prawdziwą bałtycką mistrzynią kamuflażu. W naturze zawsze przybiera wzór i barwę dna, na którym leży. W Bałtyku spotykane są okazy dorastające do ok. 50 cm, natomiast w Morzu Północnym można spotkać okazy nawet dwa razy większe. Metrowy skarp osiąga do 20 kg masy ciała. Zasoby skarpia w Bałtyku nie sa wysokie i stabilne. Dlatego tę niezwykle rzadką rybę lepiej spożywać raczej okazyjnie.
16.11.2016 13:00
Facebook
Są prawdziwą gratką dla osób kochających krajobrazy, piękno natury i powiew świeżego wiatru. Można na nie trafić w większości nadmorskich miejscowości. Wieże oraz punkty widokowe pozwalają nam podziwiać morze z góry. Czy macie swoje ulubione miejsca, z których Bałtyk wygląda najpiękniej?
16.11.2016 10:48
Facebook
To jeden z największych bałtyckich portów, którego powierzchnia obejmuje 3248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 700 m. W jego północnej części mogą być przyjmowane największe statki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim!

Tak wyglądało to miejsce z perspektywy lotu ptaka w 1929 roku. Kto wie, gdzie jesteśmy? :)
13.11.2016 12:40
Facebook
Każdej jesieni, w znacznej liczbie, przez nasz kraj przelatuje świstunka żółtawa. Ptaki tego gatunku są bardzo ruchliwe, żerują wewnątrz koron drzew i krzewów, podlatują do owadów, zawisając na chwilkę w locie przy liściach, by następnie prędko schwytać zdobycz. Ten, kto miał okazję usłyszeć śpiew świstunki żółtawej w okresie przelotów, zdecydowanie może nazwać się szczęśliwcem. Przeważnie ptaki te wędrują w kompletnej ciszy i trzeba dokładnie się przyglądać, żeby je wypatrzyć.
12.11.2016 22:24
Facebook
Cała bałtycka drużyna mocno zaciska płetwy za FOKAstyczny wynik w dzisiejszym spotkaniu! Do boju, chłopaki!
11.11.2016 20:30
Facebook
„Morze, nasze morze… wiernie Ciebie będziem strzec…” Ten znany przez mieszkańców Pomorza bałtycki hymn ma wyjątkową, patriotyczną historię. Tuż po odzyskaniu niepodległości Polacy chcieli rozwinąć morską gospodarkę. Niestety, dostęp do gdańskiego portu był ograniczony. Wspólnymi siłami rozpoczęto rozwój Gdyni i rozbudowę małej wioski rybackiej w prężnie działający port handlowy. Właśnie wtedy Adam Kowalski stworzył przyśpiewkę, którą szybko podchwycili budujący. I tak oto „Morze nasze morze” zostało piosenką, którą wszyscy znamy i która symbolizuje wspólną pracę i wolność. Dzisiaj wszystkich zachęcamy, aby zanucić... :) #KierunekBaltyk www.youtube.com/watch?v=6AxPyiHRf34
11.11.2016 16:09
Facebook
Kochani, wszystkie ręce na pokład!

Kierunek Bałtyk został wybrany przez Kapitułę spośród 270 edukacyjnych inicjatyw zgłoszonych do pierwszego w Polsce zestawienia „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw”.

Teraz to Ty możesz pomóc nam się wyróżnić! Już tylko do niedzieli możesz oddać na nas swój głos. Nic nie daje nam tyle wiatru w żagle, jak Twoje uznanie, dlatego - jeśli z przyjemnością obserwujesz nasz profil i pozostałe działania - koniecznie daj nam znać! Link do głosowania: www.glosowanie.odpowiedzialnybiznes.pl
10.11.2016 19:00
Facebook
Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszego przedstawiciela perkozów. Najbardziej widowiskowo prezentuje się w szacie godowej, kiedy po bokach głowy ma dwa pęki pomarańczowych piór, biegnących od oka do tyłu. Mowa o perkozie rogatym, którego w Polsce, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć podczas migracji lub na zimowisku - choć bardziej upodobał sobie rejony północne, na Bałtyku zimuje głównie na Zatoce Pomorskiej. Nielicznie można go spotkać również wzdłuż wybrzeży Zatoki Gdańskiej i Mierzei Kurońskiej. :)
09.11.2016 13:10
Facebook
Statystyczny Polak zjada nieco ponad 12 kg ryb rocznie. Na nasze stoły trafiają różne gatunki z całego świata, ale często nie jesteśmy świadomi tego, jak wartościowe ryby pływają w naszym Bałtyku. Przykładem bardzo cenionych ryb pod względem smakowym i zdrowotnym jest na przykład makrela. 🐟

Makrela ceniona jest przede wszystkim za bardzo wysoką zawartość białka. Znajduje się też w czołówce ryb dostarczających spore ilości potasu i fosforu. Jedząc ją, dostarczamy organizmowi dobroczynne kwasy omega-6 i omega-3. Ale na tym nie kończą się jej zalety. Sięgnijcie po nią, jeśli brakuje wam selenu lub witamin z grupy D odpowiedzialnych za budowę kości. Dietetycy zalecają spożywanie jej przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jedyną odmianą, której, ze względu na ewentualną obecność rtęci należy unikać, jest makrela królewska. Lubicie bałtyckie rybki? ;)
08.11.2016 11:07
Facebook
Poznajcie jemiołuszkę. To wyjątkowy ptak - w ciągu dnia potrafi zjeść dwa razy więcej niż sama waży, dlatego z pewnością zasługuje na miano łasucha! Jemiołuszka pojawia się na wybrzeżu najczęściej w listopadzie. W tym okresie ucieka przed chłodami Północy ze Skandynawi i Rosji, gdzie wychowuje młode. Jemiołuszki szukają u nas pożywienia w stadach liczących zwykle kilkadziesiąt osobników. Ich przysmakiem są nie tylko owoce jemioły, jak sugeruje nazwa. Równie intensywnie żerują na różnych owocodajnych drzewach i krzewach np. jarzębach, rokitniku, głogu, róży czy tarninie, a nawet na jabłoniach. :) Te piękne ptaki z bliska poznacie po charakterystycznych kontrastowych częściach upierzenia głowy, ogona i skrzydeł.. Z daleka, stadko lecących i przysiadających na czubkach gałęzi ptaków poznamy po charakterystycznym głosie „cirr, cirr, cirrrr”, do którego nawiązuje łaciński człon nazwy gatunkej „garrulus”, czyli hałaśliwy, głośny.
05.11.2016 19:06
Facebook
Zbłąkany pingwin na pokładzie jednego ze statków Stoczni Gdańskiej?! Takie zgłoszenie odebrali jakiś czas temu wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Od razu pospieszyli ptakowi na pomoc, jednak na miejscu nie zastali żadnego pingwina! W zamian za to ich oczom ukazał się średni ptak morski, który, za sprawą swojego czarno-białego upierzenia, sprytnie zmylił marynarzy. Kto wie, co to za gagatek? :)
04.11.2016 16:14
Facebook
Pomimo upływu lat, miejsce to nie traci na uroku. Jest to typowy port rybacki z przystanią żeglarską i pasażerską – doskonałe miejsce by wsłuchać się w szum morza i odprężyć po ciężkim dniu. Ach, gdyby tak każdy z nas mógł każdego popołudnia wybrać się nad morze… Kto wie, gdzie jesteśmy?
01.11.2016 19:57
Facebook
Dzisiejszego wieczora zabieramy was w tajemnicze morskie głębiny... Czekają tu stworzenia niczym z najstraszniejszych horrorów… Jednym z nich jest rekin chochlik, którego najbardziej niezwykłą cechą jest wysuwana szczęka i charakterystyczny kształt głowy. Rybą z równie przerażającym otworem gębowym jest długoszpar - jeden z największych rekinów występujących na Ziemi. Choć jego wygląd przyprawia o dreszcze, jest bardzo łagodny - żywi się głównie planktonem i niewielkimi rybami. Japoński krab pacyficzny to również gigant w swojej rodzinie - rozpiętość jego odnóży osiąga nawet 3 do 4 metrów! Posiada stosunkowo mały głowotułów, co sprawia, że do złudzenia przypomina ogromnego morskiego pająka. Obserwując zdjęcia tych zwierząt, trudno uwierzyć, że bajki o morskich potworach są tylko opowieściami wyssanymi z palca…Czy znacie jakieś inne potwory z głębin?
31.10.2016 21:51
Facebook
W okresie jesienno-zimowym sztormowy krajobraz to częsty widok nad polskim morzem. Wielu z nas podziwia wysokie, spienione fale z zapartym tchem. A czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się podczas sztormu pod powierzchnią wody?

Przed morskimi żyjątkami pogoda niejednokrotnie stawia trudne wyzwania. Silny i długotrwały wiatr, wiejący z prędkością przekraczającą 20m/s doprowadzić może przede wszystkim do wyrzucenia zwierząt na brzeg. Ryzyko dotyka zarówno ryb – bez względu na ich wielkość – jak i ssaków morskich. Zazwyczaj jednak, podczas najtrudniejszych warunków, zwierzęta szukają schronu głęboko pod lustrem wody. To właśnie tam podmuchy wiatru są dużo mniej odczuwalne, a różnego rodzaju zagłębienia, podwodne wydmy czy rewy, stanowią magazyny pokarmu.

Sztorm bywa również pożyteczny - w okresie kiedy wiatr jest wyjątkowo silny, wiele gatunków ryb (np. dorsze czy płastugi) wędruje bliżej brzegu, gdzie sztormowe fale wypłukują z dna morskiego tobiasze – rybki, które stanowią ich przysmak. Sztorm wzmaga naturalny ruch wody, co powoduje cyrkulację powietrza. Słabo natlenione, ale za to mocno zasolone pokłady wody wynoszone są ku powierzchni, co przyczynia się do utrzymania życia w morzu.
30.10.2016 20:59
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij