Facebook
#wiosna zawitała do Gdańska #SokołyLOTOSU czekają już na młode.
22.03.2017 10:50
Facebook
Wiosna tuż tuż, a w #hel.skim fokarium urodziła się kolejna foczka. Można posłuchać ich "śpiewu" #nażywo

http://www.kierunekbaltyk.pl/15/fokarium_na_zywo … #KierunekBałtyk
03.03.2017 12:07
Facebook
Powitanie nowego roku powinno być okresem radości, uśmiechu i pożytecznych postanowień. Sprawmy, by Noc Sylwestrowa była spokojna i radosna dla wszystkich - zarówno ludzi, jak i zwierzaków. Zwracamy się z gorącą prośbą o nieodpalanie rac i petard szczególnie w rejonie helskiego fokarium.

Stres dla morskich ssaków to bardzo nieprzyjemne uczucie - może być przyczyną wielu chorób, a nawet spowodować ich śmierć... Dlatego w Nowy Rok w niebo niech wystrzelą wyłącznie korki od szampanów, a sylwestrowy nastrój zapewnią zimne ognie i konfetti :)
31.12.2016 15:34
Facebook
Play
Pamiętacie Oceanografię, córkę Ani z helskiego stadka? Mamy dobre wieści! Właśnie odwiedziła nasze wybrzeże. :) Uchwyciła ją kamera z Mikoszewa. Nadajnik wypuszczonej 24 maja foki wciąż wysyła sygnały. Wędrówkę Oceanografii możecie zobaczyć na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl :)
15.12.2016 15:36
Facebook
Przed wami kolejny ciekawy mieszkaniec Bałtyku – dennik. Jak sama nazwa mówi, żyje przy dnie, poszukując wód chłodnych. Jest arktycznym reliktem z okresu ostatniego zlodowacenia. Spotkać go można w północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim, jak również w Bałtyku. Pokarm dennika stanowią głównie skorupiaki, pierścienice i drobne ryby. Jego maksymalna długość wynosi 30 cm, jednak zwykle nieprzekracza 15 cm długości. To ryba, która nie ma łusek. W Polsce jest to gatunek objęty ścisłą ochroną.
26.11.2016 18:31
Facebook
Są prawdziwą gratką dla osób kochających krajobrazy, piękno natury i powiew świeżego wiatru. Można na nie trafić w większości nadmorskich miejscowości. Wieże oraz punkty widokowe pozwalają nam podziwiać morze z góry. Czy macie swoje ulubione miejsca, z których Bałtyk wygląda najpiękniej?
16.11.2016 10:48
Facebook
To jeden z największych bałtyckich portów, którego powierzchnia obejmuje 3248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 700 m. W jego północnej części mogą być przyjmowane największe statki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim!

Tak wyglądało to miejsce z perspektywy lotu ptaka w 1929 roku. Kto wie, gdzie jesteśmy? :)
13.11.2016 12:40
Facebook
Kochani, wszystkie ręce na pokład!

Kierunek Bałtyk został wybrany przez Kapitułę spośród 270 edukacyjnych inicjatyw zgłoszonych do pierwszego w Polsce zestawienia „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw”.

Teraz to Ty możesz pomóc nam się wyróżnić! Już tylko do niedzieli możesz oddać na nas swój głos. Nic nie daje nam tyle wiatru w żagle, jak Twoje uznanie, dlatego - jeśli z przyjemnością obserwujesz nasz profil i pozostałe działania - koniecznie daj nam znać! Link do głosowania: www.glosowanie.odpowiedzialnybiznes.pl
10.11.2016 19:00
Facebook
Dzisiejszego wieczora zabieramy was w tajemnicze morskie głębiny... Czekają tu stworzenia niczym z najstraszniejszych horrorów… Jednym z nich jest rekin chochlik, którego najbardziej niezwykłą cechą jest wysuwana szczęka i charakterystyczny kształt głowy. Rybą z równie przerażającym otworem gębowym jest długoszpar - jeden z największych rekinów występujących na Ziemi. Choć jego wygląd przyprawia o dreszcze, jest bardzo łagodny - żywi się głównie planktonem i niewielkimi rybami. Japoński krab pacyficzny to również gigant w swojej rodzinie - rozpiętość jego odnóży osiąga nawet 3 do 4 metrów! Posiada stosunkowo mały głowotułów, co sprawia, że do złudzenia przypomina ogromnego morskiego pająka. Obserwując zdjęcia tych zwierząt, trudno uwierzyć, że bajki o morskich potworach są tylko opowieściami wyssanymi z palca…Czy znacie jakieś inne potwory z głębin?
31.10.2016 21:51
Facebook
„Są jak łowcy burz. Z tą różnicą, że łapią fale. Trzymają rękę na pulsie. Przeglądają mapy pogody. Są spakowani zawczasu. Czekają. Za oknem pada śnieg. Wzmaga się wiatr. Rozdzwaniają się telefony. Samochody ruszają w stronę wybrzeża. Żeby zdążyć. Bałtyccy surferzy. Ten film jest właśnie o nich.”
28.10.2016 15:57
Facebook
Ten człowiek na statku odpowiada w sumie za wszystko! Od złego humoru załogi zaczynając, na jej bezpieczeństwie kończąc. :) Mowa oczywiście o kapitanie, którego obowiązkiem jest dowodzenie statkiem. Status kapitana to prestiż, ale także wielka odpowiedzialność. W razie niebezpieczeństwa to on jako ostatni opuszcza pokład. Kto z was zna jakiegoś kapitana? ☺
23.10.2016 18:11
Facebook
Do tajemniczych miejsc Zatoki Puckiej należą torpedownie. Najbardziej charakterystyczną jest ta w Babich Dołach. Czym jest torpedownia? Była to hala montażowa torped z okresu II wojny światowej wraz z urządzeniami do próbnych strzelań. Torpedownia w Babich Dołach to część wielkiego poligonu torpedowego, jaki Niemcy zaplanowali na obszarze Zatoki Gdańskiej. Poligon składał się z pięciu budowli. Miejsce ciekawe, tajemnicze i na pewno warte zobaczenia z i sfotografowania z plaży w Babich Dołach. ☺
12.10.2016 12:55
Facebook
Pasjonatom miejsc, w których okolicy aż czuć ducha historii, na pewno przypadnie do gustu zamek w Grabinach-Zameczku. To niewielka miejscowość na Żuławach Wiślanych, leżąca kilkanaście kilometrów od bałtyckiego wybrzeża. Nie wiadomo, kiedy tamtejszy zamek dokładnie został wzniesiony, natomiast podania mówią, że został zburzony w połowie XV wieku. W latach 1514-1518 odbudowano go, a następnie wielokrotnie przebudowywano. Imponujący obiekt, w czasach swej świetności, gościł wiele znamienitych osobowości, takich jak Stefan Batory czy Karol Gustaw (król szwedzki). Do dzisiaj zachowały się jedynie części dworu obronnego - zachodnie skrzydło, średniowieczne piwnice oraz izba czeladzka. Miejsce to, ze względu na wyjątkową atmosferę panującą w okolicy oraz przepiękny krajobraz, przez cały rok odwiedzane jest przez tych bardziej ciekawskich turystów. A wy? Też chcielibyście się tam wybrać? ☺
08.10.2016 21:41
Facebook
Sobota na plaży? Cudowny plan! Ci, którzy na weekend obrali #KierunekBałtyk podjęli świetną decyzję.

Tych, którzy dzisiaj nie mają możliwości przespacerowania się brzegiem naszego morza, zapraszamy do podejrzenia szczęściarzy za pomocą streamingu online z plaży w Międzyzdrojach! <3
17.09.2016 16:47
Facebook
Helska rodzinka właśnie się powiększyła! Kolejny rok z rzędu jako pierwsza urodziła Unda Marina! Szczenię przyszło na świat o 21:27, możecie zobaczyć tę wyjątkową chwilę dzięki streamingowi na www.sledzfoki.pl - wystarczy cofnąć nagranie do godziny narodzin. Zarówno mama, jak i maluch czują się dobrze, a troskliwa Unda od pierwszych chwil życia dziecka, zachęca je do pierwszego ssania. Jutro maluch przejdzie pierwsze badanie i wrócimy do Was ze szczegółami. <3 #SledzFoki #KierunekBaltyk
25.02.2016 22:59
Facebook
Czy wiecie, że niektóre kamienie w Bałtyku…żyją? Hildebrancja to gatunek krasnorostu porastającego niektóre z brył na dnie Morza Bałtyckiego. Czerwone, płytkowate plechy o nieregularnych kształtach porastają bałtyckie kamienie nadając im fioletowo-bordowy odcień. Hildebrancja właśnie na kamieniach znalazła stosowne do swojej egzystencji miejsce – stało się ono jej domem, które tętni życiem.

Następnym razem - kiedy weźmiecie do ręki kamień wyrzucony przez morze na brzeg – przyjrzyjcie się dobrze, czy nie zamieszkał na nim żaden krasnorost ☺ #KierunekBaltyk
12.10.2015 11:00
Facebook
Kto z Was, jako pamiątkę z wakacji, wziął ze sobą muszelki zbierane na bałtyckiej plaży? :) Koniecznie sprawdźcie, czy jest wśród nich Macoma balthica, czyli rogowiec bałtycki. Małż ten żyje głównie w strefie brzegowej, stąd jego muszle często znajdywane są przez turystów na plaży. Rogowiec bałtycki łatwo traci zewnętrzną warstwę ochronną przybierając piękny wiśniowy lub żółty kolor.

Zwiedzając bałtyckie plaże zwracajcie uwagę nawet na drobne organizmy wyrzucone na brzeg. Jak się okazuje, czasami można odkryć niespotykane wcześniej w naszym morzu gatunki.
http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2015/nowe_muszelki.html
#KierunekBaltyk
09.10.2015 11:08
Facebook
Ortus to wydma położona około 3 km od centrum Chałup. Jej nazwa pochodzi od czarownicy Ortyszy, o której legenda ma odbicie w rzeczywistej historii z 1836 roku. Wtedy to w Ceynowie, czyli dzisiejszych Chałupach, miał miejsce ostatni kaszubski „sąd boży”, wykonany na mieszkance miejscowości, Krystynie Ceynowie. Posądzono ją o czary i rzucenie uroku na swojego męża. Ponadto ludzi oburzył fakt, że na kominie jej domu siadały czarne wrony oraz że kobieta nie uczestniczyła w mszach świętych. Historii Krystyny Ceynowy możemy doszukać się w książce „Wiatr od morza” Stefana Żeromskiego. Chcecie zobaczyć Ortusa? „Chałupy welcome to” ;) #KierunekBaltyk
09.08.2015 11:00
Facebook
Na strzeżonych kąpieliskach ratownicy muszą zadbać o nasze bezpieczeństwo. Mają do dyspozycji 2 flagi, które ułatwiają komunikację z plażowiczami.

Biały kolor flagi oznacza, że kąpiel w morzu jest bezpieczna i nie ma żadnych przeszkód, by wejść do wody. Gdy przy plaży powiewa czerwona flaga, niestety kąpiel jest zakazana, ponieważ występuje zanieczyszczenie morza, woda ma poniżej 14 stopni Celsjusza lub wieje zbyt silny wiatr i są wysokie fale.

Pamiętajcie – ratownicy wodni to specjaliści, których priorytetem jest nasz bezpieczny pobyt na plaży. Zawsze stosujcie się do ich poleceń i nie ryzykujcie zdrowiem ignorując wiadomości, jakie przekazują nam za pomocą flag. #KierunekBaltyk
20.07.2015 11:00
Facebook
Tego drapieżnego ssaka morskiego nie spotkamy w Bałtyku, ale można na niego trafić przy głównym wejściu na plażę w Mielnie. Nietypowy mieszkaniec, wykonany z brązu przez poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego, stanowi jedną z atrakcji tego nadmorskiego kurortu, przy której wielu turystów robi sobie zdjęcia. Kto z Was też ma fotkę z morsem z Mielna? :)

Wiecie, jaka historia stoi za pojawieniem się morsa właśnie w tym miejscu? #KierunekBaltyk
11.07.2015 11:00
Facebook
Wiele lat temu w południu wsi Wapnica na Wyspie Wolin znajdowało się wyrobisko kopalni kredy. Po zakończeniu II wojny światowej dokonano demontażu znajdujących się tam urządzeń, a przestrzeń zaczęła wypełniać się wodą…

Dzisiejszy krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach. Wyjątkowa barwa lustra powstałego jeziora, wywołana rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie, a przede wszystkim odbiciem promieni świetlnych od białego podłoża kredowego sprawia, że Jezioro Turkusowe zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Zdecydowanie warto oznaczyć to miejsce jako punkt wakacyjnej podróży! ;) #KierunekBaltyk
19.06.2015 11:07
Facebook
Zastanawiacie się co słychać u Cypelki? Mała czuje się FOKAstycznie! Dzięki troskliwej opiece pracowników SM, Cypelka osiągnęła już odpowiednią masę i umiejętnie poluje na żywe ryby. Lada chwila będzie pluskać się w Bałtyku! :) #KierunekBaltyk #SledzFoki
12.06.2015 18:33
Facebook
To jeden z najbarwniejszych ptaków niegdyś licznie zamieszkujących niżowy obszar Polski. Zimorodki zamieszkują tereny podmokłe - można je spotkać w pobliżu jezior, stawów, rzek oraz na obszarach podmokłych. Zimą szukają niezamarzających cieków wodnych, na których mogą znaleźć pokarm. Nad Bałtykiem zimorodki najczęściej możemy obserwować u ujścia rzek – nie tylko Wisły, ale przede wszystkim tych małych np. Redy, Słupi, czy Łeby. Często widać je przemykające tuż nad wodą wzdłuż płytkich brzegów Zatoki Puckiej, gdzie w klifach mogą zakładać swoje gniazda.

Dzięki perfekcyjnej technice polowania, zimorodki plasują się wysoko w łańcuchu pokarmowym. Głównym pożywieniem tych ptaków są ryby, które łapią, nurkując pionowo w dół w potokach i rzekach.

Kto z Was widział tego pięknego, egzotycznie ubarwionego ptaka nad polskimi wodami? #KierunekBaltyk #FaunaBaltyku
24.05.2015 11:00
Facebook
Dobre wieści z sokolej chatki! Dumni rodzice pod swoimi skrzydłami mają dwie dziewczynki i dwóch chłopców - wszyscy zdrowi i w dobrej kondycji. Dzięki wam, w wyniku konkursu przeprowadzonego na stronie Peregrine Project Poland, maluchy otrzymały piękne imiona. :) #SokolyLOTOSU #KierunekBaltykDobre wieści z sokolej chatki! Dumni rodzice pod swoimi skrzydłami mają dwie dziewczynki i dwóch chłopców - wszyscy zdrowi i w dobrej kondycji. Dzięki wam, w wyniku konkursu przeprowadzonego na stronie Peregrine Project Poland, maluchy otrzymały piękne imiona. :) #SokolyLOTOSU #KierunekBaltyk
22.05.2015 16:00
Facebook
Kto z Was na długi weekend obrał #KierunekBaltyk? Jakie miejscowości odwiedzacie? :)
30.04.2015 15:59
Facebook
To miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, będąc na szwedzkiej wyspie Djurgården. Mowa o najpopularniejszym muzeum w Szwecji. Dlaczego jest tak chętnie odwiedzane?

Wszystko za sprawą jedynego na świecie siedemnastowiecznego statku, który przetrwał aż po dziś dzień. Muzeum, o którym mowa, powstało specjalnie ze względu na jego ekspozycję.

Ozdobiony setkami rzeźb statek, zachowany niemalże w 95 procentach, stanowi unikalny skarb sztuki i jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na świecie. Kto z Was miał okazję zobaczyć ją na własne oczy? :) #KierunekBaltyk #SkarbyBaltyku
29.04.2015 19:00
Facebook
Rodzinka sokołów, które zamieszkały na kominie rafinerii LOTOS, powiększyła się właśnie o jednego malucha! Już niebawem dołączy do nich reszta. Oglądajcie sokoły na żywo na www.sokoly.lotos.pl i bądźcie świadkami niesamowitych momentów z życia bałtyckich przyjaciół! #SokolyLOTOSU #KierunekBaltyk
29.04.2015 12:22
Facebook
Od początku kwietnia miłośnicy ptaków odwiedzający rezerwat Mewia Łacha mogą korzystać z nowej platformy widokowej, która stanęła w miejscu poprzedniej, spalonej doszczętnie trzy lata temu. Dzięki niej, podglądanie przyrody bez ryzyka przypadkowego zadeptania jaj ptaków gniazdujących na ziemi, będzie znowu możliwe. Rezerwat Mewia Łacha jest miejscem unikatowym pod względem przyrodniczym. To bezpieczne siedlisko dla wielu gatunków ptaków lęgowych, wodnych i migrujących. Z nowej platformy można podziwiać cały rejon ujścia Wisły, a przy odrobinie szczęścia również jego fascynującą faunę, m.in. liczne gatunki ptaków. #KierunekBaltyk
27.04.2015 19:00
Facebook
Kilka tygodni temu dwaj kajakarze, pływający w okolicach archipelagu Karlskrony, spotkali nietypowych, jak na Morze Bałtyckie, bywalców: parę delfinów. To nie pierwszy przypadek odwiedzin przedstawicieli obcych gatunków w naszym morzu - w ciągu kilku ostatnich lat w Bałtyku gościły delfiny białonose, delfiny zwyczajne, a nawet finwal. Z kolei w lutym tego roku rybacy z Kuźnicy zaobserwowali w okolicach Helu humbaka. Skąd nietypowe walenie wzięły się w naszym morzu? Prawdopodobnie obierając #KierunekBaltyk przedostały się z Morza Północnego przez Cieśniny Duńskie.

Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=EqS4SOqhqsY możecie zobaczyć tych niecodziennych gości na nagraniu wykonanym przez kajakarzy.
27.04.2015 14:00
Facebook
To jedna z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych morskich fortecy na świecie. Twierdza Suomenlinna położona na grupie sześciu wysp niedaleko brzegu, niegdyś miała za zadanie bronić Helsinek od strony morza m.in. przed rosnącą potęgą Rosji. Obecnie twierdza utraciła walory militarne, jednak ze względu na wielkie znaczenie kulturowe jako zabytek historyczny oraz wyjątkowe położenie, jest licznie odwiedzana przez turystów z różnych zakątków świata. #KierunekBaltyk
26.04.2015 11:00
Facebook
Tym razem zapraszamy Was na spacer promenadą w Juracie. O wyjątkowości tej nadmorskiej alei świadczy fakt, że niestandardowo przebiega ona przez centrum miasteczka i łączy bałtycką plażę z drewnianym molo nad Zatoką Pucką. Takie cuda - tylko na Półwyspie Helskim. Kto z Was planuje w tym roku przejść się ,,w poprzek” półwyspu właśnie tą trasą? :) #KierunekBaltyk
25.04.2015 11:00
Facebook
Już jest! Na stronie Kierunek Bałtyk szczęśliwie wystartował streaming live z sokolej budki! Bardzo zależało nam aby zdążyć przed wykluciem młodych sokołów.

Ptasia rodzinka będzie w komplecie lada dzień, nie przegapcie momentu wykluwania się maluchów i koniecznie oglądajcie go na żywo: www.kierunekbaltyk.pl/50/sokoly_live
#SokolyLOTOSU #KierunekBaltyk
24.04.2015 17:16
Facebook
Nie tylko podwodni egzotyczni goście odwiedzają nasz Bałtyk. Niedawno, już po raz trzeci, nad Mierzeją zaobserwowano przelatującą zieloną papugę – aleksandrettę obrożną.

Aleksandretty to popularnie hodowane w domach ptaki pochodzące z rejonów Afryki oraz Indii. Z powodu nieuwagi lub niefrasobliwości ludzi, papugi zaczęły się jednak wymykać. Istotnym czynnikiem sprzyjającym ich rozpowszechnianiu jest ich długowieczność - aleksandretty dożywają nawet 25 lat, co sprawia, że właściciele często świadomie wypuszczają je na wolność.

Papugi te są bardzo inteligentnymi stworzeniami – potrafią naśladować różne dźwięki, w tym nawet ludzką mowę. Świetnie adaptują się na wolności. Są wszystkożerne. Szybko też odkryły, do czego służą karmniki.

Zielone ptaki miały nadać koloru Brukseli, kiedy to około 40 lat temu, pracownicy miejskiego zoo wypuścili na wolność 50 osobników. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że jest ich około 10 tysięcy, a ptaki te stały się w Belgii gatunkiem inwazyjnym.

Za naszą zachodnią granicą żyje 5,5 tys. tych ptaków. Licznie występują też na Wyspach Brytyjskich, w Holandii, Grecji czy Słowenii. Czy populacje tych ptaków obiorą również kierunek: Bałtyk? Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu twierdzą, że jest to bardzo prawdopodobne. #KierunekBaltyk
24.04.2015 11:00
Facebook
Nieduże, czarne muszelki, które niegdyś stanowiły schronienie dla delikatnego ciała omułka jadalnego to częsty element nadmorskiego krajobrazu.

Chyba nie ma spacerowicza, który nie kojarzy tego stworzenia, jednak mało kto przygląda się mu dokładniej.

Omułek ma ciemną smukłą muszlę, która w blasku słońca mieni się wszystkimi odcieniami granatowych, fioletowych i niebieskich barw. Poza swoim urzekającym wyglądem, stworzenie to jest godne podziwu również ze względu ekologicznego, ponieważ, z racji swojego sposobu odżywiania się, odgrywa niezmiernie istotną rolę w funkcjonowaniu morskiego ekosystemu, pełniąc funkcję „naturalnego filtra wody morskiej”. #KierunekBaltyk
22.04.2015 11:01
Facebook
Zastosowany po raz pierwszy w 1844 roku kod flagowy, to obok sygnalizacji alfabetem Morse’a, jeden z międzynarodowych sposobów porozumiewania się na morskich wodach. W skład kompletnego kodu wchodzi 26 flag literowych, 10 flag cyfrowych, 3 flagi zastępcze i jedna oznaczająca odpowiedź. Pokazywanie złożonych komunikatów litera po literze trwałoby jednak zbyt długo, dlatego stosuje się również różne skróty, oznaczające np. oczekiwanie na pomoc lub zamiar zmiany kursu.

Obecnie kodu flagowego używa się przede wszystkim podczas regat, a pełne oflagowanie można zauważyć na masztach jednostek podczas tzw. gal flagowych, czyli dekoracji statków z okazji szczególnych uroczystości lub oficjalnych wizyt w obcych portach. #KierunekBaltyk
21.04.2015 11:00
Facebook
Wiosna i lato to w Polsce szczyt sezonu ślubnego. Jeżeli zostaliście zaproszeni na taką uroczystość, zastanówcie się czy nie warto przeznaczyć prezentowego budżetu, zamiast na komplet pościeli czy sztućców, na wsparcie dla zagrożonego gatunku? Jeżeli stajecie właśnie przed koniecznością wyboru prezentu dla znajomej pary młodej, pomyślcie o adopcji WWF Polska.

Jeżeli to Wy planujecie ślub i chcielibyście zacząć wspólne życie od dobrego uczynku, możecie poprosić gości o wirtualną adopcję foki szarej, morświna, niedźwiedzia, rysia, tygrysa lub wilka.

Taka adopcja ma wymiar symboliczny, bo dotyczy zwierząt żyjących dziko, ale zgromadzone dzięki akcji środki przekładają się na realne działania. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie pomagam.wwf.pl/adopcja

W tak wyjątkowym dniu warto podzielić się własnym szczęściem! #KierunekBaltyk
20.04.2015 14:03
Facebook
Tym razem nie będzie tak łatwo – przygotowaliśmy dla Was zagadkę, za której odgadnięcie, największym bystrzakom rozdamy pięć kalendarzy!

Fotografia pochodzi z 1925 roku. Jako podpowiedź zdradzimy, że widoczny na zdjęciu parowiec nazywany był gwarowo, ze względu na swój kształt, „flądrą”, a jednorazowo zabierał nawet 1500 pasażerów.

Przez długi czas w miejscu widocznym na fotografii nie było przystani dla statków, a elegantki w sztywnych, krynolinowych sukniach i pozostali pasażerowie na ląd byli przenoszeni na plecach miejscowych rybaków ;) Już wiecie, o jakie miejsce chodzi? #KierunekBaltyk
19.04.2015 14:00
Facebook
We wschodniej części Promenady Nadmorskiej w Ustce, na przypominającej zwój taśmy filmowej ławeczce, zasiadła jedna z najwybitniejszych polskich aktorek komediowych - Irena Kwiatkowska. Dlaczego właśnie w Ustce? Otóż mało kto wie, że aktorka wielokrotnie spędzała wakacje w tym malowniczym kurorcie, a mieszkańcy, jak i turyści nie raz minęli się z nią spacerując nadmorską promenadą. Pomnik o którym mowa został odsłonięty w 2012 roku i obecnie jest częstym punktem wycieczek wielu turystów oraz fanów twórczości Ireny Kwiatkowskiej, którzy w złożonych dłoniach kobiety zostawiają kwiaty lub ozdabiają jej szyję kolorowymi koralami. #KierunekBaltyk
18.04.2015 19:00
Facebook
Harald Sinozęby był wikingiem, który jako pierwszy król zjednoczył Duńczyków i wprowadził w całym państwie jednolitą religię - chrześcijaństwo.

Podejrzewa się, że przydomek „Sinozęby” Herald zyskał przez sinego (sczerniałego) zęba, który częściowo wybity w potyczce lub w wypadku uległ martwicy.

W dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o technologii bluetooth, która umożliwia darmową komunikację bezprzewodową pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Pewnie uważacie za absurd poruszanie tych dwóch wątków w jednym wpisie. Otóż nic bardziej mylnego – wiking Herald Sinozęby oraz bluetooth mają więcej wspólnego, niż Wam się wydaje!

Po pierwsze, już sama nazwa wspomnianej technologii, będąca zlepkiem słów z angielskiego blue – niebieski oraz tooth – ząb, nawiązuje do przydomka Herolda Sinozębego. A co konkretnie do technologii bluetooth ma król Wikingów? Odpowiedź jest prosta - zjednoczył on Duńczyków w jedno zgodne państwo, tak jak technologia Bluetooth łączy różne urządzenia elektroniczne.

Co więcej, logo technologii to połączone litery z pisma Wikingów (alfabetu runicznego, litery Hagall i Berkanan) składające się w inicjały Haralda Sinozębnego (Harald Blåtand) w języku staronordyckim. #KierunekBaltyk #wikingowie
18.04.2015 11:00
Facebook
Decet został znaleziony w nietypowym miejscu - na budowie terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku. Obecnie pracownicy Stacji Morskiej pracują nad zwiększeniem masy ciała szczenięcia, podając mu pokarm cztery razy dziennie.

Przypominamy, aby fakt obserwacji fok niezwłocznie zgłaszać Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu pod numerem telefonu: 601 889 940 #KierunekBaltyk #SledzFoki
17.04.2015 19:00
Facebook
Dzisiaj zapraszamy Was na spacer – przechadzki po nadmorskich deptakach powinny być nieodłącznym elementem odwiedzin nadmorskich kurortów.

Promenada w Rewalu jest wyjątkowa – jako jedyna spośród nadmorskich deptaków w Polsce posiada taras widokowy wychodzący z nadmorskiego klifu. Jego położenie tuż nad plażą gwarantuje urzekające, szczególnie przy zachodzie słońca, widoki oraz niesamowitą bliskość nadmorskich krajobrazów. Kto z Was miał szansę podziwiać nasze morze z tego miejsca? #KierunekBaltyk
17.04.2015 14:00
Facebook
Kiedy Cypelka została zauważona na plaży w rejonie Helskiego Cypla, ważyła zaledwie 13 kilogramów. Szczenię trafiło do foczego szpitalika, gdzie zostało poddane leczeniu i rehabilitacji. Dzisiaj Cypelka ma się znacznie lepiej i bardzo lubi relaksować się w wodzie :) Kto wie, może niedługo dołączy do trójki helskich maluchów? #SledzFoki #KierunekBaltyk
16.04.2015 19:00
Facebook
Szpitalik w Stacji Morskiej w Helu wyposażony jest w niezbędny sprzęt służący do rehabilitacji potrzebujących fok. Trafiające tutaj zwierzaki są dokładnie badane i w razie potrzeby poddawane kuracjom leczniczym. Obecnie w szpitaliku jest wyjątkowo tłoczno – obserwacji poddanych jest aż czworo pacjentów. Cypelka, Kuzia, Władek i Decet to mali podróżnicy, którzy w trakcie swojej pierwszej podróży trafili na polskie plaże. Cała czwórka jest pod czujnym okiem specjalistów ze Stacji Morskiej, a ich stan dnia na dzień jest coraz lepszy. #SledzFoki #KierunekBaltyk
15.04.2015 15:00
Facebook
Kilka dni temu Neptun dołączył do dziewczyn i zaliczył pierwszą kąpiel! :) W momencie przenoszenia do basenu adaptacyjnego ważył niemal 52 kilogramy! W końcu nadszedł czas, kiedy „maluch” opuścił swój ukochany kącik pomiędzy kamieniami. Nowa sytuacja to dla Neptuna niewątpliwie wyzwanie, jednak z każdym kolejnym dniem coraz śmielej stawia mu czoła. Zobaczcie sami na www.sledzfoki.pl #KierunekBaltyk #Sledzfoki
15.04.2015 12:30
Facebook
Ten niesamowity morski spektakl mieli niedawno okazję obserwować mieszkańcy wschodniego wybrzeża Australii. Fale zostały rozświetlone przez niebieskie fluorescencyjne algi. Tego typu zjawiska mają sporadycznie miejsce również w wodach Bałtyku, kiedy wodę rozświetlają przeważnie żywe organizmy. Jakiś czas temu o tym pisaliśmy. Pamiętacie, jak nazywa się takie zjawisko? #KierunekBaltyk
14.04.2015 14:00
Facebook
Minogi należą do jednych z najbardziej zagrożonych wyginięciem kręgowców w Polsce. Na naszym wybrzeżu spotkać tę zwierzę jest bardzo trudno.

Wyglądem minóg przypomina nieco węgorza. Cechą charakterystyczną tych organizmów jest wężowate ciało. Największy z bałtyckich gatunków – minóg morski osiąga nawet 120 centymetrów długości. Znakiem szczególnym minogów jest otwór gębowy w kształcie okrągłej przyssawki.

Niektóre minogi są pasożytami i drapieżnikami – w stadium dorosłym wgryzają się wyrostkami w otworze gębowym w ciała innych ryb żywiąc się ich krwią i płynami ustrojowymi, pożerają także mniejsze bezkręgowce i ryby. Larwy minogów zwane ślepicami (mają oczy zarośnięte nieprzeźroczystą skórą) żyją w dnie czystych wód słodkich (najczęściej rzek) będąc wyznacznikiem ich jakości. Niczym dżdżownice spulchniają denne osady sprzyjając ich natlenianiu, co sprzyja innym dennym organizmom. Ich pokarmem jest naddena zawiesina którą odfiltrowują. Oprócz charakterystycznej przyssawki, minogi na bokach tułowia mają siedem par otworów gębowych, które, kiedy ryba ściśle przylega do ciała swojego żywiciela lub podłoża, odpowiadają za wymianę gazową. #Faunabaltyku #KierunekBaltyk
13.04.2015 14:00
Facebook
Na terenie okupowanej Polski funkcjonowały dwa hitlerowskie ośrodki badawcze torped, zwane torpedowniami. Obydwie znajdowały się w Gdyni. Jedna z nich po dziś dzień znajduje się w odległości trzystu metrów od brzegu, w Babich Dołach. W wybudowanej na dnie akwenu budowli mieściła się niegdyś hala montażowa torped wraz z urządzeniami do próbnych strzelań. Budynek posiadał także wieżę obserwacyjną, z której urządzenia skierowane w głąb Zatoki Gdańskiej śledziły tor wystrzelonej torpedy. Torpedownie z brzegiem łączyło molo, po którym transportowano podzespoły torped, ostatecznie montowanych w hali. Po wojnie, aby utrudnić dostęp do budynku, zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, a jego pozostałości ostatecznie wysadzono w powietrze w połowie lat 90.

Jest to niewątpliwie intrygująca konstrukcja, sprawiająca wrażenie dryfującej po wodach Bałtyku. Torpedownia w Babich dołach pojawiła się na ekranach telewizorów, m.in. w jednym z odcinków serialu Czterej pancerni i pies, w serialu Kryminalni oraz filmie fabularnym Superwizja. #KierunekBaltyk
12.04.2015 14:00
Facebook
Oto miejsce, gdzie słone fale Bałtyku mieszają się ze słodkimi wodami jeziora Melar. Tu, na czternastu wyspach rozciąga się leniwie pewna nowoczesna, ekologiczna metropolia. Kto wie, gdzie jesteśmy? #KierunekBaltyk
10.04.2015 14:00
Facebook
Przejrzystka to gatunek nietypowej gromady zwierząt morskich – żachw. Nazwa tego organizmu wywodzi się od półprzezroczystego ciała, przez które można dostrzec czerwonawe narządy wewnętrzne, w tym podłużne pasma mięśni.

Przejrzystkę można spotkać na kamieniach lub twardym podłożu, gdyż na takich właśnie miejscach lubi się przyczepiać. Żachwa ta zamieszkuje też konstrukcje stworzone przez człowieka, takie jak pale, boje, a nawet kadłuby statków. Dzięki temu ostatniemu upodobaniu, gatunek pierwotnie arktyczno-borealny, jakim jest przejrzystka, został rozpowszechniony niemal we wszystkich portach świata, stając się zwierzęciem synantropijnym, czyli takim, który przystosował się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. #KierunekBaltyk #FaunaBaltyku
09.04.2015 11:26
Facebook
Wyspy Alandzkie to autonomiczna prowincja Finlandii. Spośród 6757 wysp archipelagu jedynie 60 jest zamieszkałych przez niespełna trzydziestotysięczną społeczność. Mieszkańcy wysp wyraźnie podkreślają swoją niezależność - mają swoją flagę i znaczki, a nawet parlament. Jednak to wyjątkowy krajobraz sprawia, że wielu podróżników za cel swoich wojaży obiera właśnie to miejsce. Z bałtyckich wód na terenie archipelagu, wynurza się niemal 100 tysięcy charakterystycznych dla wybrzeży Szwecji i Finlandii skalistych wysepek – szkierów, tworzących tak zwany „ogród szkierów”. Wyspy są niewątpliwie wyjątkowe, a krajobraz tego miejsca – wręcz magiczny.

Na jednej z wysp, znajdziemy również polski akcent - XIV-wieczny zamek Kastelholm, którego właścicielką była m.in. Katarzyna Jagiellonka, córka króla Zygmunta I Starego. #KierunekBaltyk
08.04.2015 14:00
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij