Facebook
Wasze ciepłe słowa i trzymanie kciuków mają Wielką moc! Stan zdrowia Chłapka zdecydowanie się poprawia. Wyniki krwi są obiecujące, jego organizm zaczyna wygrywać z infekcją. Zmiany skórne, które zaatakowały jego ciałko z każdym dniem zanikają. Chłapek czuje się dużo lepiej o czym świadczy fakt iż dziennie pochłania 10 kg śledzi. Idzie zima - robimy masę.

foto: Paulina Bednarek
28.11.2018 10:17
Facebook
30.10.2018 11:31
Facebook
Wczoraj o godzinie 17:30 dotarło do nas zgłoszenie o żywej małej foczce leżącej na plaży w Helu w okolicy tzw. ,,Góry Szweda".
Pracownicy Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry niemal natychmiast pojawili się na miejscu. Okazało się, że jest to młoda foka szara - samczyk. Po wstępnej, wizualnej ocenie, podjęto decyzję o zabraniu zwierzęcia na rehabilitację do Stacji.
Malec ma znaczną niedowagę, waży jedynie 27 kilogramów, na jego ciele znajdują się liczne ranki i jest
bardzo osłabiony. Wdrożono leczenie. Trzymajcie kciuki!
09.10.2018 11:16
Facebook
Play
Ostatnie dni były troszkę cieplejsze i nasze stado otrzymało chyba ostatnie już w tym roku lody śledziowe. Szczególnie pomysł ten spodobał się Bubasowi, który swoją porcję otrzymał w baseniku dla młodych fok. Zapraszamy na krótki film z jego udziałem.
20.09.2018 07:21
Facebook
Play
30.08.2018 10:53
Facebook
Play
20.08.2018 18:21
Facebook
Play
Dnia 12 lipca dzięki kamerze ustawionej na Foczej Łasze mieliśmy
przyjemność obserwować w swoim naturalnym środowisku fokę szarą, która w tym roku trafiła do nas na rehabilitację i otrzymała imię Jura.
Jura była jedną z 36 fok przybyłych na rehabilitację do Stacji Morskiej.
Znaleziona została 19 kwietnia w Juracie. Po ponad miesięcznym okresie rehabilitacji została wyposażona w nadajnik satelitarny i wypuszczona na wolność. Jak widać na załączonym zdjęciu radzi sobie świetnie.
Chcielibyśmy codziennie przekazywać Wam tak dobre wieści.
18.07.2018 15:20
Facebook
Play
Jak zdążyli Państwo zapewne zauważyć z naszej kamery z Mikoszewa http://www.fokarium.pl/flowplayer/ na foczej łasze w poniedziałek stanęła wieża obserwacyjna do monitorowania fok. Podczas prac montażowych udało nam się zaobserwować fokę, która przeszła u nas rehabilitację i została wypuszczona na wolność 12.06.2018r. Czołpinka od innych tegorocznych szczeniaków można było odróżnić po charakterystycznej bliźnie na głowie. Jak widać foka dobrze poradziła sobie w naturalnym środowisku. Szczeniaki były bardzo zainteresowane naszymi poczynaniami jednak gdy tylko zwróciło się w ich kierunku uwagę od razu czmychały do wody. Mamy nadzieję, że pozostałe foki również doskonale zaadoptowały się w swoim naturalnym środowisku. Powodzenia maluchy!
12.07.2018 16:53
Facebook
Uwaga! Wydawało nam się, że sezon na rehabilitację młodych fok szarych jest już zakończony a oto wczoraj trafił do nas nietypowo spóźniony pacjent. Poznajcie Kryniczka ! Naszego kolejnego foczego podopiecznego. 1 lipca otrzymaliśmy zgłoszenie o obserwacji malutkiej foki na plaży. Nie wiedząc czego się spodziewać poinformowaliśmy o zdarzeniu Wolontariuszy Błękitnego Patrolu. Na plaży Błękitny Patrol pojawił się niemal natychmiast, czuwali przy zwierzęciu aż do momentu podjęcia go z plaży przez pracowników Stacji Morskiej. Kryniczek to tegoroczny samczyk foki szarej ważący 17 kg. Rokowania są dobre ale w tej chwili potrzebuje dużo snu i odpoczynku. Trzymajcie kciuki !
02.07.2018 11:03
Facebook
Znaczna ilość martwych fok znajdowanych na plażach z okresie maja i czerwca nie jest niczym niezwykłym i szczególnie rzadkim. Zdarzało się to już w poprzednich latach. Niepokojące są przypadki, kiedy istnieje podejrzenie, że zwierzę zabito celowo. W poprzedni weekend (22.06 - 24.06) znaleziono bardzo wiele martwych fok. 4 przypadki były zagadkowe i podejrzane. Więcej:

http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/lastminut/gina_z_reki_czlowieka.html
29.06.2018 13:28
Facebook
W sobotę 16.06.2018 ok. godz. 18-stej, otrzymaliśmy zgłoszenie o znalezieniu ciała niewielkiej foki na plaży na wysokości Kątów Rybackich.

Nasza ekipa po dotarciu na miejsce tego samego dnia stwierdziła, że dryfująca na płytkiej wodzie przy brzegu martwa foka posiada na grzbiecie nadajnik satelitarny. Niestety, okazało się, że jest to Ryf, samczyk urodzony w fokarium i wypuszczony do Bałtyku 29 maja br. na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Na jego ciele znajdowały się resztki sieci rybackich, świadczące iż zginął on najprawdopodobniej w wyniku przyłowu (przypadkowego wplątania się w sieci).

Niestety Ryf nie nacieszył się życiem na wolności. Mamy nadzieję, że pozostałe foki, które udało się nam przywrócić środowisku naturalnemu, będą miały więcej szczęścia i uda im się ominąć wszystkie śmiertelne pułapki.

Przyłów w niebezpiecznych dla życia narzędziach połowowych jest najczęstszą przyczyną śmierci młodych bałtyckich fok szarych, które dopiero rozpoczynają samodzielne życie. W samym tylko północnym Bałtyku, jak oszacowali fińscy badacze, w wyniku przyłowu ginie rocznie ponad 2 000 fok. Nie jest znana skala tego zagrożenia w naszych wodach, ale w samym tylko czerwcu do Stacji Morskiej dotarło już ponad 30 zgłoszeń o młodych fokach szarych znalezionych martwych na brzegu. Niektóre, podobnie jak Ryf, miały na ciele fragmenty rybackich sieci.
19.06.2018 15:56
Facebook
Play
Ostatnie tegoroczne foki zakończyły rehabilitację.

Mimo niesprzyjających warunków - również pogodowych - wypuściliśmy wczoraj na wolność Czołpka, Białkę, Oksywka, Borka oraz Stegienkę. Niestety nie mogliśmy dłużej czekać z ich wypuszczeniem ponieważ zbyt długa rehabilitacja oswaja fokę z jej opiekunami. Jednocześnie Borek, Stegienka oraz Oksywek wzięli udział w jednym z naszych projektów i zostali wyposażeni w transmitery satelitarne dla fok dzięki czemu możemy śledzić trasy ich wędrówek.

Powodzenia maluchy !

Autor filmu: Ania Wieczorek
13.06.2018 10:37
Facebook
W dniu wczorajszym powiadomiono nas o 3 martwych fokach, znalezionych kolejno w: Gdyni, Jastrzębiej Górze oraz pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią. Zewnętrzne oględziny NIE WYKAZAŁY śladów świadczących o tym, aby do ich śmierci CELOWO przyczynił się człowiek.

Na fotografii martwa foka szara z Jastrzębiej Góry. Fot. Paula Filipowska / Archiwum SMIOUG.

Bardzo prosimy o kulturalną dyskusję w komentarzach.
12.06.2018 10:54
Facebook
Tak a propos poszukiwania sprawców?
04.06.2018 16:09
Facebook
Pozostało już tylko 5 fok na rehabilitacji!
Dzisiaj w dniu Dziecka na wolność powróciły dwie kolejne foki po rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu. Kuźnica oraz Kątek znaleziony w Kątach Rybackich zostały wypuszczone do Bałtyku. Szczególnie cieszy nas przypadek Kuźnicy, która miała problem z poruszaniem się jednak i ona powróciła do pełni sprawności w stosunkowo krótkim czasie. Obie foki dość szybko wyskoczyły ze skrzynek i odpłynęły do nowego domu. Mamy nadzieję, że maluchy szybko zaaklimatyzują się w naturalny środowisku i poradzą sobie w trudnym okresie nauki i poznawania.

autor zdjęć: Tomasz Ostrowski
01.06.2018 13:10
Facebook
W dniu 29 maja w Helu, przy wejściu nr 65 na plażę, znaleziono zabitą uderzeniem w głowę fokę Helenkę.

Helenka trafiła do nas na rehabilitację pod koniec marca; maleńka, cała w niemowlęcym futerku, z resztkami pępowiny. Wtedy miała zaledwie 3-4 dni. ,,Foczy niemowlak” szukał mamy wśród innych maluchów, podejmując próby „wyssania” z nich mleka. Głośno ,,płakał” nie odnosząc sukcesu, nawet pomimo tego, ze był karmiony regularnie zastępczą rybią „owsianką”. Mimo, że Helenka przebywała na rehabilitacji od pierwszego tygodnia życia, opiekunom udało się nie przyzwyczaić jej do ludzi. Do dnia powrotu do środowiska naturalnego, pozostała nieufna wobec człowieka, co wskazywało że poradzi sobie w naturze. Helenka nie cieszyła się długo wolnością, w swoim środowisku przeżyła niecałe dwa tygodnie. Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę. Przypadek został zgłoszony na komisariat policji w Juracie oraz do RDOŚ w Gdańsku. Niestety, sprawcy pozostają nieznani. Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Jeśli ktokolwiek coś wie lub był świadkiem próby wyrządzenia krzywdy tym chronionym zwierzętom, powinien zgłosić ten fakt na policję. Stacja Morska zbiera informacje o obserwacjach fok pod numerem alarmowym: 601 889 940.
01.06.2018 13:09
Facebook
Serdecznie zapraszamy!
31.05.2018 21:04
Facebook
Dzisiaj około godziny 10 w Słowińskim Parku Narodowym na wolność zostały wypuszczone dwie foki urodzone w Helskim Fokarium. Ryf syn Undy Mariny urodzony 8 marca i Rewa córka Ewy, która przyszła na świat 9 marca po odkarmieniu przez matki i nauce polowania na żywą rybę mogły spokojnie zostać wypuszczone. Razem z nimi wypuszczone zostały dwie tegoroczne rehabilitantki czyli Nautka oraz Jura. Wszystkie foki przed wypuszczeniem zostały wyposażone w specjalne nadajniki dzięki, którym możemy śledzić trasy ich wędrówek. Bardzo dziękujemy załodze Słowińskiego Parku za pomoc podczas wypuszczania. SPN wprowadził również dwutygodniowy zakaz połowu ryb na terenie Parku dzięki czemu foki będą mogły mieć chwilę czasu na aklimatyzację w nowym środowisku bez zagrożeń ze strony narzędzi połowowych.
Powodzenia młodym fokom!

Autor zdjęć: Michał Bała
29.05.2018 17:15
Facebook
Play
Jantarka i Jastrząbka już na wolności. Dzisiaj kolejne dwie foki powróciły do Morza Bałtyckiego. Obie pewnie weszły do wody i rozglądając się po nowym otoczeniu pewnie odpłynęły w kierunku kolonii fok.
Powodzenia maluchy!
25.05.2018 16:13
Facebook
Play
Kolejny tydzień kolejne foki powracają na wolność! Tym razem Ustronek, Mrzeżynek, Łucja oraz Białogórka wróciły do Morza Bałtyckiego. Szczególnie cieszy nas przypadek Białogórki, która mimo sporej rany głowy dość szybko odzyskała pełną sprawność.
Poniżej prezentujemy krótki film z dzisiejszego wypuszczania.
Powodzenia maluchy!
21.05.2018 14:55
Facebook
Play
Dzisiaj do morza powróciło 5 kolejnych fok. Orłanek, Bagienek, Orzełek, Westerplatek oraz Helenka cieszą się już wolnością pływając w Morzu Bałtyckim.
Powodzenia !

autor filmu: Tomasz Ostrowski
15.05.2018 21:57
Facebook
Play
Zabawy fok na basenie

autor filmu: Tomasz Ostrowski
08.05.2018 13:52
Facebook
Chcielibyśmy poinformować, że na stronie internetowej fokarium.pl w zakładce wolontariat pojawiła się lista osób, które zostały przyjęte na wolontariat wakacyjny. Bardzo prosimy wszystkie osoby, które znalazły się na tej liście o potwierdzenie udziału w wolontariacie do dnia 15 maja.
Wszystkie niezbędne informacje oraz kontakt do koordynatora wolontariuszy znajduje się na naszej stronie internetowej http://www.fokarium.pl/wolontariat.htm
Pozdrawiamy!
07.05.2018 09:27
Facebook
Play
I jeszcze krótki filmik z dzisiejszego wypuszczania :)

autor filmu: Tomasz Ostrowski
04.05.2018 19:48
Facebook
Dzisiaj do Bałtyku powróciły trzy kolejne foki. Mikoszewek, Jurat oraz Januszek zostali wypuszczeni w pobliżu kolonii fok dzięki czemu mogli dołączyć do stada. Zdrowe foki szybko wskoczyły do wody i co chwila wynurzając głowy popłynęły ku wolności. Mamy nadzieję, że poradzą sobie w naturalnym środowisku i życzymy im spokojnego i obfitego w rybę życia.
04.05.2018 17:53
Facebook
Dopiero co wypuściliśmy na wolność 3 zdrowe foki, a już mamy kolejnych 4 pacjentów na rehabilitacji. Pierwszy przybył do nas Kątek z Kątów Rybackich. Foka trafiła do nas dzięki pomocy załogi organizacji Sea Shephard, która swoją jednostką przetransportowała fokę z przystani w Mikoszewie do portu w Helu. Bardzo dziękujemy za pomoc. Następną foką była Stegienka, która oprócz wychudzenia nie miała większych problemów. Trzecią foką, która do nas przybyła była Białka z urazem głowy. Rana została oczyszczona i smarowana jest odpowiednią maścią w celu lepszego gojenia jednak jej stan jest dość poważny. Ostatnim nowym pacjentem został Borek znaleziony na plaży w Hel-Borze. Ma on niewielką infekcję oraz jest wychudzony ale jego rokowania są dobre.
Jak widać majówka zaczęła się bardzo pracowicie jednak większość naszych podopiecznych ma się znacznie lepiej i liczymy, że kolejne foki niedługo powrócą do swojego naturalnego środowiska.
30.04.2018 10:27
Facebook
Play
Sarbinek został znaleziony 31.03.2018 w Sarbinowie. Posiadał resztki lanugo i ważył 17,50 kg. W dniu wypuszczania jego masa wynosiła 31 kg.

autor filmu: Paula Filipowska
Sarbinek został znaleziony 31.03.2018 w Sarbinowie. Posiadał resztki lanugo i ważył 17,50 kg. W dniu wypuszczania jego masa wynosiła 31 kg.

autor filmu: Paula Filipowska
25.04.2018 12:15
Facebook
Play
Ustek młody samczyk został znaleziony 01.04.2018 w Ustce. Początkowo ważył 17,3 kg. Zwierzę szybko zaczęło przybierać na masie dzięki czemu po 24 dniach rehabilitacji, ważył już 32 kg i mógł powrócić do morza.

autor filmu: Paula Filipowska
Ustek młody samczyk został znaleziony 01.04.2018 w Ustce. Początkowo ważył 17,3 kg. Zwierzę szybko zaczęło przybierać na masie dzięki czemu po 24 dniach rehabilitacji, ważył już 32 kg i mógł powrócić do morza.

autor filmu: Paula Filipowska
25.04.2018 12:14
Facebook
Pierwsze wypuszczanie w tym roku!
Dzisiaj (tj.25.04) pierwsi podopieczni wrócili na wolność! W swoim bałtyckim domu są już Rozew, Ustek i Sarbinek. Zwierzęta zostały wypuszczone w ujściu Wisły, gdzie przebywa kolonia fok szarych. Zobaczcie ich powrót do morza.
Życzymy im spokoju i obfitości śledzia!

Rozew trafił do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry na rehabilitację 26.03.2018. Był jednym z pierwszych tegorocznych pacjentów. Początkowo ważył 16,80 kg, jednak pod czujnym okiem opiekunów szybko nabierał sił i w dniu wypuszczania jego masa wynosiła 32 kg.
Więcej informacji o sytuacji w foczym szpitaliku i wypuszczonych fokach na naszej stronie internetowej:
http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/lastminut/wypuszczane_uleczone.html
25.04.2018 12:10
Facebook
Przedstawiamy trójkę ostatnich pacjentów. Przybyli oni na rehabilitację do Stacji Morskiej w znacznie gorszym stanie niż ich poprzednicy. Pierwszy został przywieziony Chałupek (19.04), z urazem głowy prawdopodobnie od uderzenia. Szczęśliwie trafił do nas dość szybko dzięki czemu mógł otrzymać fachową pomoc i rana powoli się goi. Druga przybyła do nas Jura z Juraty (19.04), była odwodniona i dokucza jej opuchlizna szczęki. Jako ostatnia, trafiła do nas Kuźnica (22.04), która ma dużą bolesność jamy brzusznej i jest bardzo osłabiona. Mamy nadzieję, że zwierzęta z każdym dniem będą się miały coraz lepiej chociaż ich stan jest dość poważny.
Trzymajcie kciuki!
24.04.2018 10:05
Facebook
Prezentujemy Sklepik Fokarium w nowej odsłonie. Kupując Tutaj pomagają Państwo ratować foki. Serdecznie zapraszamy :)
19.04.2018 11:49
Facebook
Ostatnio informowaliśmy tylko o fokach na rehabilitacji, a nie pisaliśmy nic o Rewie i Ryfie. Obie foki w poniedziałek zostały przeniesione do baseników adaptacyjnych gdzie przez najbliższe tygodnie będą uczyć się polować na żywą rybę. Podczas przenosin szczeniaki przeszły badania kontrolne i wiemy, że wszystko z ich zdrowiem jest w jak najlepszym porządku. Syn Undy Mariny waży 52,9kg natomiast córka Ewy waży 48,3kg. Nasze mamy doskonale odkarmiły swoje potomstwo i mamy nadzieję, że niedługo maluchy będą cieszyć się wolnością.
18.04.2018 10:06
Facebook
Już 20 fok na rehabilitacji. W weekend trafiły do nas dwie kolejne foki z Bagicza oraz z Łukęcina. Zwierzęta były bardzo wychudzone i miały podwyższoną temperaturę. Bagienek, który przybył do nas w sobotę ważył 14,4kg natomiast Łucja podczas przyjęcia ważyła zaledwie 13kg. Szczeniaki otrzymały odpowiednie leki i odżywczy pokarm, a teraz odpoczywają w swoich izolatkach wchodząc do baseników z wodą lub grzejąc się pod lampami. Pracy jest coraz więcej jednak nasi opiekunowie nie poddają się i starają się jak najlepiej dbać o swoich podopiecznych.
16.04.2018 12:41
Facebook
Ostatnie 2 dni to kolejni czterej nowi pacjenci. Najbardziej intensywnym dniem była środa kiedy to przybyły do nas aż 3 młode foki. Już rano otrzymaliśmy informację o małej foce w stoczni remontowej Nauta w Gdańsku. Następne dwa zgłoszenia nadeszły w godzinach popołudniowych kiedy to dwie foki zostały zauważone w Orłowie oraz Oksywiu. Wczoraj natomiast trafiła do nas jedna foka, która została znaleziona w Ustroniu Morskim. Foki otrzymują pożywną zupkę rybną oraz elektrolity i dochodzą do siebie w naszym szpitaliku zewnętrznym. Wszystkie otrzymały imiona od miejsca ich znalezienia i są to odpowiednio Nautka, Orzełek, Oksywek oraz Ustronek.
13.04.2018 12:08
Facebook
Przepraszamy za brak informacji ale niestety pracy jest sporo.
W ciągu ostatnich kilku dni przybyły do nas kolejne 3 foki na rehabilitację i są to odpowiednio Jastrząbka, Mrzeżynek oraz Mikoszewek. Jak widać na załączonym zdjęciu powstał również szpitalik polowy dzięki czemu maluchy mają więcej swobody podczas rehabilitacji. Podopiecznych przybywa i właśnie w tym momencie z Gdańska jedzie do nas kolejny pacjent.
Więcej informacji wkrótce.
11.04.2018 14:38
Facebook
Sezon rehabilitacji trwa pełną parą! Helenka, Czołpinka, Jantarka, Białogórka, Orłan, Westerplatek, Babidołek, Rozew, Jurat, Sarbinek, Ustek, Januszek, Stog to nasi wszyscy płetwonodzy pacjenci, którzy przybyli na rehabilitację do foczego szpitalika w okresie świątecznym. Mamy pełne ręce roboty. Walczymy dalej, trzymajcie kciuki!
06.04.2018 09:19
Facebook
Do foczego szpitalika trafił dziś kolejny pacjent, odwodniony i wychudzony szczeniak foki szarej pokryty jeszcze lanugo. Po niezbędnych oględzinach na których został zważony (16,6 kg) i dokładnie zbadany otrzymał pożywną zupę rybną. Okazał się kolejnym samczykiem i otrzymał imię Stog - Od dzielnicy Gdańska, w której został znaleziony. Teraz spokojnie odpoczywa i nabiera sił w towarzystwie równie bezkonfliktowego Jurata. Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia i działamy dalej. Chcielibyśmy również serdecznie podziękować Danucie Przybytkowskiej wolontariuszce Błękitnego Patrolu WWF oraz Panu Rafałowi Szarafińskiemu, którzy mimo fatalnej pogody dzielnie pilnowali malucha, aż do momentu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej.
29.03.2018 13:42
Facebook
Wczoraj oraz dzisiaj na cyplu helskim pojawił się starszy samiec foki szarej. Jest on w dość dobrej kondycji fizycznej i nie jest wychudzony. Zwierzę jest bardzo czujne i gdy tylko ktoś znajdzie się zbyt blisko to ucieka do wody. Foki na ląd wychodzą, żeby odpocząć i nabrać sił do dalszych polowań. Może się zdarzyć, że jeszcze przez kilka dni będzie wychodził w okolicach Helu, stąd nasza prośba o uwagę i jego nie płoszenie.
28.03.2018 18:48
Facebook
Mamy dla Was garść ważnych informacji dotyczących pełnego wrażeń i emocji wczorajszego dnia. Otrzymaliśmy aż 3 telefony dotyczące obserwacji fok na plaży. Każda z nich dotyczyła foczego szczenięcia w niemowlęcym futrze zwanym lanugo.
Pierwszego podopiecznego przedstawialiśmy wczoraj - otrzymał imię Jurat - od miejsca znalezienia.
Druga obserwacja dotyczyła samczyka w Dębkach. Niestety po przybyciu do szpitalika, okazało się, że stan zdrowia zwierzęcia jest bardzo poważny. Mimo wszelkich działań ratujących życie, nie udało nam się Dębka (takie imię otrzymał) uratować. Po godzinie usilnych starań focze serduszko przestało bić.
Nie było czasu na smutek ponieważ niemal natychmiast otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie tym razem z Rozewia. Kolejny samczyk (otrzymał imię Rozew) był silnie odwodniony, a jego waga podczas pierwszych oględzin wynosiła 16,9 kg. Podaliśmy płyny i niezbędne leki i w jego przypadku jesteśmy pełni optymizmu. Więcej informacji podamy wkrótce.
Ogromne podziękowania dla Wolontariusza Błękitnego Patrolu WWF- Wojtka Czuchryty za błyskawiczną reakcję i pomoc.
27.03.2018 14:19
Facebook
Sezon rehabilitacji otwarty !

Dzisiaj tj.26.03 przybył do Stacji Morskiej pierwszy foczy pacjent.
Jest to samczyk, który po przybyciu do foczego szpitalika ważył 18 kg. Został poddany niezbędnym badaniom oraz otrzymał odżywczą zupkę rybną i... zasnął :)
Śpi, śni i nabiera sił. Trzymajcie kciuki!
Ogromne podziękowania dla rodziny, która zgłosiła obserwację szczenięcia i czekała, aż do momentu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej.
26.03.2018 19:47
Facebook
Foki prognozują!
Nadeszła kalendarzowa wiosna. W przyrodzie jednak jeszcze przedwiośnie. Czy prawdziwa wiosna już blisko? A może zima da jeszcze o sobie znać?
Młodsza Rewa przybrała już wiosenną kreację, zrzucając niemodne, zimowe lanugo. Ryf przewiduje chyba powrót zimy i nie spieszy się ze zmianą szaty - wg niego biel dalej ,,trendy" ;)
Po stronie której z foczych prognoz jesteście?
Aha, oboje ważymy już po ok. 50 kg.
23.03.2018 11:08
Facebook
Play
Maluchy piją mleko :) Rosną i tyją niemal w oczach! Ryf i Rewa ważą już 46 kg, a będzie jeszcze więcej. Na filmie Ryf podczas posiłku.

Autor: Tomasz Ostrowski
21.03.2018 13:31
Facebook
Jak już pisaliśmy wcześniej 8 i 9 marca w helskim fokarium na świat przyszły dwie młode foki. Tradycyjnie już dostały one swoje imiona na kolejną literę alfabetu i w tym roku była to litera "R". Więcej informacji o płci, imionach i stanie ich zdrowia mogą Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej fokarium w zakładce wiadomości lub pod linkiem:
http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/lastminut/focze_porody_2018.html
13.03.2018 13:30
Facebook
Play
Młode Ewy ujrzało świat rankiem :)

Film: Marta Brzeszczak / Archiwum Stacji Morskiej IOUG
09.03.2018 09:45
Facebook
Play
Pierwsze focze spojrzenie na świat :)

Film: Marta Brzeszczak / Archiwum Stacji Morskiej IOUG
09.03.2018 09:40
Facebook
Doczekaliśmy się szczęśliwego rozwiązania. Dnia 8.03 o godzinie 22.30 szczęśliwą Mamą została Unda Marina. 9.03 o godzinie 6:42 na świat przyszedł potomek Ewy. Jak tylko szczęśliwe Mamy nam pozwolą, zbadamy, zważymy, określimy płeć i nadamy imiona maleństwom.
09.03.2018 08:53
Facebook
Mała ciekawostka jako, że u nas w tym roku również zdarzył się taki przypadek na rehabilitacji. Na wschodnim wybrzeżu Anglii w Rezerwacie Donna Nook, w listopadzie oraz grudniu, w pobliżu wydm, na świat przychodzą młode foki szare. W tym roku doliczono się prawie 1700 szczeniąt. Jedno z nich posiada wyjątkowe ubarwienie sierści - kruczoczarne. Niecodzienny kolor zwierzęcia spowodowany jest melanizmem, czyli zwiększoną ilością melaniny (ciemnego pigmentu). Początkowo foka, jak wszystkie inne szczenięta, pokryta była białym futrem zwanym lanugo, dopiero po jego zrzuceniu można było zobaczyć jej czarne umaszczenie. Częstotliwość wystąpienia melanizmu u foki szarej wynosi 1:300, jest to zatem rzadki przypadek, jednak nie jest niczym niezwykłym. Nie zaobserwowano by melanizm wpływał na zdrowie lub zachowanie zwierząt.
Młodej foce życzymy obfitości ryb! :)

Więcej informacji na temat Rezerwatu Donna Nook mogą Państwo znaleźć pod adresem: http://www.lincstrust.org.uk/donna-nook
07.12.2017 15:58
Facebook
Play
Mamy przyjemność ogłosić, że dwie z naszych samic oczekują potomstwa! Focze mamy Ewa i Unda Marina czują się dobrze, dopisuje im także apetyt. Szczenięta bałtyckich fok szarych przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. W tym roku imię każdej nowo narodzonej foki będzie się zaczynało na literę "R". Przyszłym foczym mamom gratulujemy!!!

Film autorstwa Małgorzaty Nestorowicz przedstawiający badanie ...
05.12.2017 15:43
Facebook
Dnia 23 września odbył się pierwszy charytatywny bieg, którego całkowity dochód przeznaczony będzie na rozbudowę foczego szpitalika w fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu! Organizatorem biegu była Fundacja Pomagam na Medal. Do pokonania było 5km urokliwymi alejkami Parku Reagana w Gdańsku. Osoby uczestniczące w biegu, którym nie jest obojętny los fok pokonali całą trasę już w 25 minut!
Oczywiście na miejscu nie zabrakło stoiska informacyjno - edukacyjnego Stacji Morskiej IOUG .Tu można było pogłębić swoją widzę o ssakach Morza Bałtyckiego oraz działalności terenowej placówki Uniwersytetu Gdańskiego jaką jest Stacja Morska w Helu.
Wszystkim zainteresowanym dziękujemy za przybycie !
25.09.2017 14:52
Facebook
Play
Krótki film z nową zabawą Foka wymyśloną przez naszą magistrantkę Ewę, a przy okazji chcielibyśmy poinformować Państwa o nowych godzinach karmienia naszego stada hodowlanego. W sezonie wakacyjnym oprócz dwóch standardowych treningów połączonych z prelekcją o 11:00 i 14:00 dochodzą dwa dodatkowe o godzinie 12:30 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!
Autor filmu: Ewa Malinowska
Krótki film z nową zabawą Foka wymyśloną przez naszą magistrantkę Ewę, a przy okazji chcielibyśmy poinformować Państwa o nowych godzinach karmienia naszego stada hodowlanego. W sezonie wakacyjnym oprócz dwóch standardowych treningów połączonych z prelekcją o 11:00 i 14:00 dochodzą dwa dodatkowe o godzinie 12:30 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!
Autor filmu: Ewa Malinowska
26.06.2017 14:52
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij