Wieloryb na plaży w Gdyni?

Na plaży w Gdyni w rzeczywistości pojawiła się duża forma przestrzenna  wykonana w taki sposób, aby przypominała morskiego ssaka – walenia. Wykonali ją artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Marianna Marszałkowska oraz Marta Mittlener w ramach kampanii Kierunek Bałtyk Grupy LOTOS i współpracującej z nią Stacji Morskiej IOUG. Celem akcji było zwrócenie uwagi mieszkańców, turystów oraz mediów na  zagrożenia jakie wpływają na śmiertelność ginących gatunków.

Zdecydowano się, aby forma najbardziej przypominała morświna, gdyż to jego bałtycka populacja jest krytycznie zagrożona wyginięciem.

 

Rzeźbę można było zobaczyć do 24 sierpnia do godziny 18.00 na plaży Śródmieście w Gdyni, a następnie na stałe zagościła w Helu obok Domu Morświna – muzeum, które dedykowane jest temu gatunkowi.

 

Rzeźba ma na celu wzbudzenie refleksji przechodzących w pobliżu mieszkańców i turystów jak i również lokalnych mediów na problem morświnów, którym grozi wyginięcie, a także na zanieczyszczenie Bałtyku. Nie da się posprzątać wszystkich plaż, a tym bardziej morskiego dna. Musimy żyć rozsądniej, korzystać z zasobów i walorów bałtyckiej przyrody w sposób mniej groźny dla ekosystemu naszego morza!

 

Morskie fale nie wyrzucają na brzeg tylko śmieci, ale także martwe ptaki, foki, morświny, delfiny i wieloryby. Niektóre giną właśnie z powodu zadławienia się odpadkiem lub utknięcia w plastikowych pułapkach. Największe straty ponoszą gatunki rzadkie, gdy każdy osobnik jest ważny dla przetrwania ich populacji. Co zrobić, gdy na plaży znajdziemy morskie zwierzę które potrzebuje pomocy?

 

Najtrudniejszą sytuację przeżywają właśnie bałtyckie morświny. Mało kto wie, że ten bałtycki kuzyn delfina był jeszcze 90-80 lat temu u naszych brzegów gatunkiem bardzo popularnym. Dziś jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Według ostatnich oszacowań morświnów zostało w Bałtyku tylko około setki. W sierpniu br. roku morze wyrzuciło kolejne zwłoki morświna. To już czwarty przypadek w tym roku na polskim wybrzeżu.

 

Inicjator akcji – Grupa LOTOS wspólnie ze Stacją Morską w Helu, która na co dzień zajmują się m.in.: badaniami naukowymi dotyczącymi ochrony środowiska, czynną ochroną przyrody czy edukacją ekologiczną. Wspólne działania doprowadziły do powstania programu Kierunek Bałtyk. Prócz wspólnych celów i wielu projektów jakie te podmioty realizują na rzecz środowiska naturalnego, połączyła je współpraca w zakresie programów społecznych realizowanych wspólnie z Grupą LOTOS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij