Akcja morświn na plaży

GDY SPOTKASZ MORŚWINA:

 • Jeśli zobaczysz na brzegu martwego morświna zgłoś ten fakt najbliższej placówce administracji portowej lub prześlij informację bezpośrednio do stacji Morskiej UG w Helu (tel. 601-88-99-40)!
 • Jeśli zaobserwujesz żywego morświna na plaży lub w sieciach powinieneś udzielić mu pomocy. Morświny nie gryzą, nie są agresywne, z ufnością poddają się woli opiekujących się nimi ludzi,
 • Sprawdź drożność układu oddechowego. Przyjrzyj się otworowi nosowemu który znajduje się na górze głowy. Postaraj się aby nie było w nim i wokół niego piasku,
 • Aby zapobiec wysuszeniu powierzchni ciała morświna, polewaj je delikatnie wodą, przykryj wilgotnym ręcznikiem lub inną tkaniną (nie zalewaj i nie zasłaniaj otworu nosowego),
 • Zapewnij zwierzęciu spokój,
 • Zawiadom Stację Morską UG w Helu (tel. 601–88–99–40 lub 48 /58 675-08-36 lub najbliższą placówkę administracji morskiej (kapitanat, bosmanat), czy zarządzających kąpieliskiem.

 

GDY SPOTKASZ FOKĘ:

Ta sytuacja może przytrafić się znacznie częściej niż spotkanie morświna. Słyszałeś zapewne o wielu obserwacjach fok szarych wylegujących się na plażach lub łachach. Pamiętaj, foka to nie pluszowy kotek czy piesek!

 

 • Nie zbliżaj się do fok! Pamiętaj, że to dzikie zwierzęta, które przestraszone lub rozdrażnione mogą stać się bardzo agresywne i dotkliwie ugryźć!
 • Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.
 • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer całodobowej  linii  Stacji Morskiej w Helu 601–88–99–40 lub 48 / 58 675-08-36.
 • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To raczej my jesteśmy gośćmi w jej środowisku. Uszanuj to!
 • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby. Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, zadbaj aby twój pies foki nie obszczekiwał.
 • Zawiadom Stację Morską UG w Helu. Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

 

 

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

25.05.2016

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku.

Czytaj więcej

Kolejny rok narodzin fok

25.05.2016

Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Czytaj więcej

Internetowy sklepik fokarium już działa!

04.12.2015

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła internetowy sklepik fokarium.

Czytaj więcej

Program ochrony morświna przyjęty!

06.11.2015

Wprawdzie o tym tajemniczym ssaku wiele jeszcze nie wiemy,ale jednego jesteśmy pewni-należy chronić jego populację i przyczynić się do jej odbudowania,by przyszłe pokolenia nie znały go wyłącznie z opowieści,a przede wszystkim z własnych obserwacji.

Czytaj więcej

Rowcia wróciła do Bałtyku!

22.10.2015

Po niemal trzech miesiącach rehabilitacji i obserwacji w foczym szpitaliku, Rowcia zamoczyła swoje płetwy w Bałtyku!

Czytaj więcej

Martwy wieloryb na polskiej plaży.

26.08.2015

Nad ranem, 22 sierpnia, członkowie Błękitnego Patrolu WWF otrzymali informacje o tym, że 100 metrów od głównej plaży w Stegnie dryfuje ciało kilkumetrowego wieloryba.

Czytaj więcej

KONKURS!

17.08.2015

Otwarte morze, jod w powietrzu, szum fal i wiatr we włosach. Ach, komu nie marzy się prawdziwie bałtycka przygoda? Chętnie spełnimy wasze marzenie i razem ze Stena Line zabierzemy w rejs wodami Bałtyku!

Czytaj więcej

Delfiny w Bałtyku!

13.08.2015

Nietypowi goście odwiedzili Zatokę Gdańską.

Czytaj więcej

Rowcia

07.08.2015

Zdawać by się mogło, że okres narodzin fok już dawno za nami, a mali podróżnicy, których widywaliśmy na polskim wybrzeżu, duzi i silni stawiają czoła bałtyckim przygodom...

Czytaj więcej

Dzień Ryby w Helu

17.07.2015

Bez ryb nie byłoby Helu. Dzięki rybom powstało to miasto. Ryby żywiły i bogaciły jego mieszkańców. Te lokalne i dzikie są najbardziej skuteczną i całoroczną atrakcją dla odwiedzjących to miasto.

Czytaj więcej

Jest trzeci maluch

07.03.2015

Ubiegłej nocy o 22:30 przyszedł na świat potomek Ani!

Czytaj więcej

Szczenię Agaty

01.03.2015

1 marca rano Agata wydała na świat długo oczekiwane szczenię!

Czytaj więcej

#pierwsze szczenię

23.02.2015

W helskim fokarium oskarową rolę odegrała dziś Unda Marina, która dzielnie wydała na świat swojego malucha!

Czytaj więcej

Wieloryb na plaży w Gdyni?

23.08.2014

23.08.2014 na plaży miejskiej w Gdyni ok. godz. 10.00 przy Bulwarze Nadmorskim pojawiło się "ciało" morskiego ssaka. Kształtem przypominało bardzo dużego morświna.

Czytaj więcej
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij