Martwy wieloryb na polskiej plaży.

Ciało wieloryba znalezionego w sobotę w pobliżu plaży w Stegnie przetransportowano w okolice Helu, gdzie zebrała się narada lokalnych służb, naukowców oraz przedstawicieli miasta. Podjęto się wyciągnięcia zwierzęcia z wody, co wymagało wyjątkowej ostrożności – nie wiadomo jak długo martwy fiszbinowiec znajdował się w wodzie. Ciało zostało bezpiecznie ułożone na lądzie, by rozpocząć prace naukowe.

 

Zeszłej nocy zespół sekcyjno-preparacyjny pod kierownictwem dr Iwony Pawliczki przeprowadzał sekcję zwłok wydobytego z brzegu Bałtyku wieloryba. Do tej pory udało się ustalić, że jest to samiec finwala. Wcześniej ułożenie zwłok w wodzie uniemożliwiało określenie gatunku. Wymiary olbrzyma robią wrażenie. Wieloryb, który w sobotni poranek przydryfował w okolicę plaży w Stegnie waży około 23 tony przy długości 17,2m! Warto wspomnieć, że finwal to jedno z największych zwierząt na ziemi. Większe rozmiary od niego osiąga jedynie płetwal błękitny. Zwierzę potrafi osiągnąć aż 27 metrów długości i wagę nawet 75 ton!

Wiadomo już, że ciało fiszbinowca posłuży do celów badawczych i edukacyjnych. Ten gatunek walenia to bliski krewny morświna, który świetnie zaadaptował się do warunków panujących w wodach Bałtyku. Niestety, finwal jest o wiele większy i nie znajdzie pożywienia w płytkim morzu. Teraz jego szkielet posłuży do celów edukacyjnych – prawdopodobnie zostanie wyeksponowany w Domu Morświna w Helu, tuż przy swoim krewniaku, dzięki czemu będzie można pokazać różnice między tymi dwoma gatunkami.

Jak podaje Dom morświna, osobnik był widziany żywy, przez wędkarzy, 7 sierpnia 2015, ok. 5 km od Kłajpedy. Przykra historia zwierzęcia pokazuje, jak bardzo zróżnicowane jest morskie środowisko. Niestety, prawa natury bywają okrutne i niektórym osobnikom nie udaje się przetrwać...‪#‎KierunekBaltyk‬

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

25.05.2016

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku.

Czytaj więcej

Kolejny rok narodzin fok

25.05.2016

Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Czytaj więcej

Internetowy sklepik fokarium już działa!

04.12.2015

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła internetowy sklepik fokarium.

Czytaj więcej

Program ochrony morświna przyjęty!

06.11.2015

Wprawdzie o tym tajemniczym ssaku wiele jeszcze nie wiemy,ale jednego jesteśmy pewni-należy chronić jego populację i przyczynić się do jej odbudowania,by przyszłe pokolenia nie znały go wyłącznie z opowieści,a przede wszystkim z własnych obserwacji.

Czytaj więcej

Rowcia wróciła do Bałtyku!

22.10.2015

Po niemal trzech miesiącach rehabilitacji i obserwacji w foczym szpitaliku, Rowcia zamoczyła swoje płetwy w Bałtyku!

Czytaj więcej

KONKURS!

17.08.2015

Otwarte morze, jod w powietrzu, szum fal i wiatr we włosach. Ach, komu nie marzy się prawdziwie bałtycka przygoda? Chętnie spełnimy wasze marzenie i razem ze Stena Line zabierzemy w rejs wodami Bałtyku!

Czytaj więcej

Delfiny w Bałtyku!

13.08.2015

Nietypowi goście odwiedzili Zatokę Gdańską.

Czytaj więcej

Rowcia

07.08.2015

Zdawać by się mogło, że okres narodzin fok już dawno za nami, a mali podróżnicy, których widywaliśmy na polskim wybrzeżu, duzi i silni stawiają czoła bałtyckim przygodom...

Czytaj więcej

Dzień Ryby w Helu

17.07.2015

Bez ryb nie byłoby Helu. Dzięki rybom powstało to miasto. Ryby żywiły i bogaciły jego mieszkańców. Te lokalne i dzikie są najbardziej skuteczną i całoroczną atrakcją dla odwiedzjących to miasto.

Czytaj więcej

Jest trzeci maluch

07.03.2015

Ubiegłej nocy o 22:30 przyszedł na świat potomek Ani!

Czytaj więcej

Szczenię Agaty

01.03.2015

1 marca rano Agata wydała na świat długo oczekiwane szczenię!

Czytaj więcej

#pierwsze szczenię

23.02.2015

W helskim fokarium oskarową rolę odegrała dziś Unda Marina, która dzielnie wydała na świat swojego malucha!

Czytaj więcej

Akcja morświn na plaży

25.08.2014

Co zrobić gdy spotkasz fokę lub morświna na plaży?

Czytaj więcej

Wieloryb na plaży w Gdyni?

23.08.2014

23.08.2014 na plaży miejskiej w Gdyni ok. godz. 10.00 przy Bulwarze Nadmorskim pojawiło się "ciało" morskiego ssaka. Kształtem przypominało bardzo dużego morświna.

Czytaj więcej
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij