Kolejny rok narodzin fok
Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Okres ten jest szczególny nie tylko dla samych fok ale i ich opiekunów. Kiedy apetyt fok spada i zaczynają one wychodzić częściej na brzeg w okolicach najpłytszego z basenów, to znak że czas aby trenerzy zwierząt rozpoczęli całodobowe dyżury. Opiekunowie czuwają przy fokach przez 24 h.
W tym roku identycznie jak w ubiegłym, pierwszą foczą matką została Unda Marina. Samczyk, którego wydała na świat otrzymał imię Omułek – od nazwy morskiego małża, filtratora i czyściciela m.in. bałtyckiej wody. Imię dla niego wybrano spośród pół tysiąca propozycji, jakie internauci zgłosili na facebookowym profilu Kierunek Bałtyk.
– Imię musiało spełniać kilka warunków, w tym dwa podstawowe. Miało być związane z Morzem Bałtyckim lub z Kaszubami oraz rozpoczynać się na literę "O". Dlatego na "O", bo w każdym kolejnym roku szczenięta przychodzące na świat w naszej placówce otrzymują imiona rozpoczynające się od kolejnej litery polskiego alfabetu – tłumaczyła Monika Selin, biolożka, edukatorka Błękitnej Szkoły w Stacji Morskiej w Helu. Zwyciężczyni osobiście wypuści malca do Bałtyku podczas czerwcowego wypuszczania fok.
Pod koniec lutego na świat przyszła kolejna foka - Ostoja, córka Ewy, której poród był długi i męczący. Trzecia w kolejności urodziła się Oceanografia, której mamą jest foka Ania. 4 marca zaś do helskiej ferajny dołączyła najmłodsza i najmniejsza Okrzemka, córka Agaty. Maluchy rosną w oczach! Pożywne mleko foczych mam, które zawiera od 40 do 50% tłuszczu, sprawia, że przybierają na wadze nawet do 4 kilogramów dziennie. Obecnie wagowym rekordzistą jest oczywiście najstarszy z maluchów - Omułek - waży już prawie 40 kilogramów. Niedaleko za nim jest Ostoja - od momentu narodzin przytyła blisko 18 kg! Oceanografia dogania starszaków z wagą 27,8 kg, a najmłodsza Okrzemka - zbliża się do 20 kg.
W czerwcu młode foki zostaną wypuszczone do Morza Bałtyckiego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w ramach realizowanego przez Stację Morską, a rozpoczętego przez Śp. Profesora Krzysztofa Skórę programu odbudowy populacji foki szarej.
Wszystkie porody na żywo można było oglądać na www.sledzfoki.pl, a fragmenty samych narodzin dostępne są na Facebooku Kierunku Bałtyk.