Kolejny rok narodzin fok

Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Okres ten jest szczególny nie tylko dla samych fok ale i ich opiekunów. Kiedy apetyt fok spada i zaczynają one wychodzić częściej na brzeg w okolicach najpłytszego z basenów, to znak że czas aby trenerzy zwierząt rozpoczęli całodobowe dyżury. Opiekunowie czuwają przy fokach przez 24 h.

 

W tym roku identycznie jak w ubiegłym, pierwszą foczą matką została Unda Marina. Samczyk, którego wydała na świat otrzymał imię Omułek – od nazwy morskiego małża, filtratora i czyściciela m.in. bałtyckiej wody. Imię dla niego wybrano spośród pół tysiąca propozycji, jakie internauci zgłosili na facebookowym profilu Kierunek Bałtyk.

 

Imię musiało spełniać kilka warunków, w tym dwa podstawowe. Miało być związane z Morzem Bałtyckim lub z Kaszubami oraz rozpoczynać się na literę "O". Dlatego na "O", bo w każdym kolejnym roku szczenięta przychodzące na świat w naszej placówce otrzymują imiona rozpoczynające się od kolejnej litery polskiego alfabetu – tłumaczyła Monika Selin, biolożka, edukatorka Błękitnej Szkoły w Stacji Morskiej w Helu. Zwyciężczyni osobiście wypuści malca do Bałtyku podczas czerwcowego wypuszczania fok.

 

Pod koniec lutego na świat przyszła kolejna foka - Ostoja, córka Ewy, której poród był długi i męczący. Trzecia w kolejności urodziła się Oceanografia, której mamą jest foka Ania. 4 marca zaś do helskiej ferajny dołączyła najmłodsza i najmniejsza Okrzemka, córka Agaty. Maluchy rosną w oczach! Pożywne mleko foczych mam, które zawiera od 40 do 50% tłuszczu, sprawia, że przybierają na wadze nawet do 4 kilogramów dziennie. Obecnie wagowym rekordzistą jest oczywiście najstarszy z maluchów - Omułek - waży już prawie 40 kilogramów. Niedaleko za nim jest Ostoja - od momentu narodzin przytyła blisko 18 kg! Oceanografia dogania starszaków z wagą 27,8 kg, a najmłodsza Okrzemka - zbliża się do 20 kg.

W czerwcu młode foki zostaną wypuszczone do Morza Bałtyckiego na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w ramach realizowanego przez Stację Morską, a rozpoczętego przez Śp. Profesora Krzysztofa Skórę programu odbudowy populacji foki szarej.

 

Wszystkie porody na żywo można było oglądać na www.sledzfoki.pl, a fragmenty samych narodzin dostępne są na Facebooku Kierunku Bałtyk.

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

25.05.2016

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku.

Czytaj więcej

Internetowy sklepik fokarium już działa!

04.12.2015

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła internetowy sklepik fokarium.

Czytaj więcej

Program ochrony morświna przyjęty!

06.11.2015

Wprawdzie o tym tajemniczym ssaku wiele jeszcze nie wiemy,ale jednego jesteśmy pewni-należy chronić jego populację i przyczynić się do jej odbudowania,by przyszłe pokolenia nie znały go wyłącznie z opowieści,a przede wszystkim z własnych obserwacji.

Czytaj więcej

Rowcia wróciła do Bałtyku!

22.10.2015

Po niemal trzech miesiącach rehabilitacji i obserwacji w foczym szpitaliku, Rowcia zamoczyła swoje płetwy w Bałtyku!

Czytaj więcej

Martwy wieloryb na polskiej plaży.

26.08.2015

Nad ranem, 22 sierpnia, członkowie Błękitnego Patrolu WWF otrzymali informacje o tym, że 100 metrów od głównej plaży w Stegnie dryfuje ciało kilkumetrowego wieloryba.

Czytaj więcej

KONKURS!

17.08.2015

Otwarte morze, jod w powietrzu, szum fal i wiatr we włosach. Ach, komu nie marzy się prawdziwie bałtycka przygoda? Chętnie spełnimy wasze marzenie i razem ze Stena Line zabierzemy w rejs wodami Bałtyku!

Czytaj więcej

Delfiny w Bałtyku!

13.08.2015

Nietypowi goście odwiedzili Zatokę Gdańską.

Czytaj więcej

Rowcia

07.08.2015

Zdawać by się mogło, że okres narodzin fok już dawno za nami, a mali podróżnicy, których widywaliśmy na polskim wybrzeżu, duzi i silni stawiają czoła bałtyckim przygodom...

Czytaj więcej

Dzień Ryby w Helu

17.07.2015

Bez ryb nie byłoby Helu. Dzięki rybom powstało to miasto. Ryby żywiły i bogaciły jego mieszkańców. Te lokalne i dzikie są najbardziej skuteczną i całoroczną atrakcją dla odwiedzjących to miasto.

Czytaj więcej

Jest trzeci maluch

07.03.2015

Ubiegłej nocy o 22:30 przyszedł na świat potomek Ani!

Czytaj więcej

Szczenię Agaty

01.03.2015

1 marca rano Agata wydała na świat długo oczekiwane szczenię!

Czytaj więcej

#pierwsze szczenię

23.02.2015

W helskim fokarium oskarową rolę odegrała dziś Unda Marina, która dzielnie wydała na świat swojego malucha!

Czytaj więcej

Akcja morświn na plaży

25.08.2014

Co zrobić gdy spotkasz fokę lub morświna na plaży?

Czytaj więcej

Wieloryb na plaży w Gdyni?

23.08.2014

23.08.2014 na plaży miejskiej w Gdyni ok. godz. 10.00 przy Bulwarze Nadmorskim pojawiło się "ciało" morskiego ssaka. Kształtem przypominało bardzo dużego morświna.

Czytaj więcej
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij