Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN
Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z siedzibą na Wyspie Sobieszewskiejw Gdańsku jest palcówką naukową zajmującą się badaniami z zakresu ornitologii, w tym ekologii, wędrówek, rozmieszczenia, liczebności i rozrodu ptaków – ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ptaków jako zasobu bioróżnorodności. Stacja realizuje również państwowy monitoring środowiska - monitoring ptaków; prowadzi konsulting ekologiczny oraz działalność edukacyjną z zakresu ornitologii, ekologii i ochrony przyrody. Ponadto w Stacji działa Krajowa Centrala Obrączkowania Ptaków, która jednocześnie reprezentuje Polskę w Europejskiej Unii Obrączkowania Ptaków(EURING). Centrala przeprowadza szkolenia dla obrączkarzy, gromadzi informacje o znakowanych w Polsce ptakach jak również zbiera wiadomości powrotne o ptakach z obrączkami krajowymi jak i zagranicznymi.
Stacja powstała w 1931 r. w Warszawie, jako Stacja Badania Wędrówek Ptaków przy Państwowym Muzeum Zoologicznym. W roku 1957 została przeniesiona - już jako Stacja Ornitologiczna Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk - do Górek Wschodnich, obecnie Gdańsk - Wyspa Sobieszewska. Rozbudowana w połowie lat 80., od 1990 r. Stacja zmieniła afiliację i weszła w skład Instytutu Ekologii PAN, by następnie w latach 2002 - 2007 działać samodzielnie jako Zakład Ornitologii PAN .
Z końcem 2007 roku Stacja stała się częścią Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
Początkowo Stacja zajmowała się głównie organizacją obrączkowania ptaków w Polsce. Tej funkcji z biegiem czasu zaczęły towarzyszyć zadania badawcze. Obecnie, obok administrowania systemem znakowania dzikich ptaków w Polsce, placówka prowadzi szereg samodzielnych programów badawczych, obejmujących szerokie spektrum zagadnień biologii i ekologii ptaków.
Od początku swojej działalności Stacja zaangażowana była w działalność edukacyjną, którą obecnie realizuje przede wszystkim poprzez całoroczne wykłady w swojej siedzibie, wykorzystując przy tym bogatą kolekcję wypreparowanych ptaków. Ponadto aktywnie uczestniczy w imprezach Bałtyckiego Festiwalu Nauki oraz w partnerskim programie „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej”
Wykłady wzbogacone prezentacją multimedialną, pokazem muzealnych okazów ptaków, nagrań ptasich głosów, obrączek ornitologicznych, plansz oraz plakatów obejmują zagadnienia:
- geograficzno-historyczne i przyrodnicze wartości Wyspy Sobieszewskiej
- ochrona ptaków i ich siedlisk na przykładzie miejscowych rezerwatów przyrody „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha
- obszary NATURA 2000 jako forma ochrony ptaków, na przykładzie obszaru Natura 2000 „Ujście Wisły”
- biologia, ekologia oraz rozpoznawanie wybranych gatunków ptaków (pospolitych i zagrożonych) ze zwróceniem uwagi na ptaki Wyspy Sobieszewskiej, w tym gniazdujące, zimujące oraz migrujące wzdłuż wybrzeża Bałtyku
- obrączkowanie jako jedna z metod badania ptaków (wędrówki ptaków, badania wybranych aspektów biologii ptaków).
Wykłady dostosowane do wieku uczestników przeznaczone są przede wszystkim dla grup szkolnych (20-40 uczniów). Czas trwania prezentacji to ok. 1,5 godz. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: tel. 58 308 07 59 lub mail: stronit@miiz.waw.pl - Alicja Bielska
Więcej informacji o działalności Stacji, w tym również o Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków można znaleźć na stronie www.stornit.gda.pl