Hel
Miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto miało 3 818 mieszkańców.
Miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto miało 3 818 mieszkańców.
Jest jedną z 3 wysp polskiego pobrzeża Bałtyku i jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka. Ponadto od 1994 r. Wyspa Sobieszewska posiada statut wyspy ekologicznej, który gwarantuje otoczenie przychylne ludzkim potrzebom. Walory przyrodnicze i mikroklimat wyspy sprawiają, że jest to idealne miejsce do spędzenia urlopu. Wyspa Sobieszewska ze swoimi piaszczystymi, szerokimi plażami jest jednym z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża. To także raj dla piechurów, cyklistów, wodniaków. Fantastyczne plenery znajdą tu fotograficy, a miłośnicy historii odkryją wiele ciekawostek.
Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej, wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. Ranne zwierzę podjęto z plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami.
Powierzchnia rezerwatu stanowi 150 ha, w tym 19 ha znajduje się na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Został on utworzony w 1991 roku w celu ochrony kolonii lęgowych rybitw oraz miejsc bytowania ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej, a jego znaczenie docenia się w skali krajowej i europejskiej.
Stanowi część projektu Uniwersytetu Gdańskiego pod nazwą "Błękitna Wioska", którego realizacja ma na celu powstanie w Helu odpowiedniej infrastruktury dla prowadzenia badań i morskiej edukacji, utrwalających wartość bałtyckich walorów przyrodniczych regionu dla potrzeb rozwoju turystyki i utrzymania rybołówstwa, a także wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju. Realizacja podprojektu p. n. "Park Wydmowy" ma stworzyć możliwość prezentacji charakterystycznej dla wydm szaty roślinnej nadmorskich wybrzeży Bałtyku z ich specyficznymi zespołami roślinnymi i fauną.
Stacja Ornitologiczna jest placówką naukową, na Wyspie Sobieszewskiej zajmującą się badaniami biologii ptaków. Pełni również rolę jedynej w Polsce krajowej centrali obrączkowania ptaków. Powstała w 1931 r. w Warszawie, jako Stacja Badania Wędrówek Ptaków przy Państwowym Muzeum Zoologicznym.
We wrześniu 2013 roku Stacja Morska w Helu ukończyła budowę muzeum poświęconego morświnom tzw.: "Domu Morświna", od stycznia 2014 roku obiekt będzie otwarty dla zwiedzających.
Utworzony w 1959 roku rezerwat faunistyczny, mający na celu ochronę ostoi ptactwa wodnego i błotnego. położony jest u ujścia Wisły Śmiałej (po jej stronie prawobrzeżnej), na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Aktualnie wchodzi on w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 198,07 ha. Najliczniejszą grupą ptaków występujących na jeziorze w okresie przelotów są różne gatunki kaczek właściwych i nurkujących oraz łabędzie i gęsi białoczelne. Mierzeja jest siedliskiem przede wszystkim różnych gatunków mew, rybitw i siewkowców (m.in. nie lęgowego biegusa zmiennego), także kormoranów, kaczek, gęsi i łabędzi. Na terenie rezerwatu gniazdują ostrygojad i sieweczki. Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten ma wysoką rangę w skali międzynarodowej.
Błękitna szkoła to szereg kursów edukacyjnych i lekcje z zakresu problematyki ekologicznej morza wraz z jego strefą przybrzeżną. Zajęcia prowadzone są w formie prelekcji i seminariów, bogato ilustrowanych filmami, okazami oraz w postaci zajęć terenowych (przyrodnicze ćwiczenia w plenerze, zwiedzanie ciekawych miejsc i obiektów). Przeprowadzane mogą być w wariancie jednodniowym oraz dwudniowym. Ilość uczestników nie powinna przekraczać 32 osób(do tej liczby nie wlicza się opiekunów). Program zajęć dostosowany jest do trzech grup wiekowych; uczniów VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne dla uczniów szkół z województwa pomorskiego.