Teraz oglądasz: -

Sokoły w LOTOSIE

Historia Sokołów LOTOSU zaczęła się w 2008 roku, kiedy nad rafinerią zaobserwowano parę polujących ptaków. Sprawą zainteresowaliśmy się latem 2013 roku, kiedy do Biura Ochrony Środowiska Grupy LOTOS zgłosili się pracownicy jednej z firm wykonujących zlecenie na terenie zakładu. Donieśli oni, że na ziemi znaleźli młodego, drapieżnego ptaka. Po konsultacji ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” okazało się, że mieliśmy do czynienia z sokołem wędrownym. Obserwacje budki na kominie pozwoliły stwierdzić, że po kilku latach ptaki w końcu postanowiły założyć tam gniazdo – przy budce siedziały jeszcze dwa młode, a wokół komina latały dwa dorosłe sokoły. Od tamtej pory Stowarzyszenie na bieżąco kontroluje sytuację w budce. Wizyta przeprowadzona na kominie w 2014 roku pozwoliła stwierdzić, że swoje życie rozpoczęły tam trzy kolejne sokoły wędrowne – dwie samice i jeden samiec – które zaobrączkowano.

Analiza zdjęć wykonanych podczas wejścia dostarczyła informacji o tym, że matką młodych jest Skierka – sokolica urodzona w gnieździe na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pochodzenie samca nie jest znane, ponieważ nie posiada on obrączki. Wszystkie zebrane informacje dały nam mocne podstawy, aby sądzić, że ptaki już co roku będą składały jaja w budce na kominie elektrociepłowni Grupy LOTOS. W związku z tym zamontowaliśmy w gnieździe kamery, umożliwiające podgląd ptaków on-line. W ramach dotacji unijnej, Stowarzyszenie „Sokół” sprezentowało sokołom budkę, Grupa LOTOS natomiast zakupiła kamery, wraz z odpowiednim sprzętem, oraz finansuje utrzymanie łącza internetowego i usługi streamingu.

W 2020 roku na kominie zmieniła się para sokolich rodziców. Aktualnie w budce rezydują Bursztynka, która wykluła się w 2018 roku w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Dolna Odra oraz Ster, który wykluł się w 2016 roku w gnieździe na kominie szczecińskiego Wiskordu. 


Zapraszamy do oglądania Sokołów LOTOSU

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij