Polskie wybrzeże Bałtyku usiane jest latarniami, które wskazują statkom drogę do portów. Najwyższa z nich, latarnia morska w Świnoujściu, znajduje się w dzielnicy Warszów, tuż obok ujścia rzeki Świny. Została ona zbudowana we wschodniej części cieśniny, na największej, polskiej wyspie Wolin. 

Pierwsza latarnia morska w Świnoujściu została zbudowana z drewna w 1805 roku. W 1828 roku zastąpiono je stalową konstrukcją. W 1857 roku miała miejsce budowa latarni, którą można oglądać w obecnym kształcie. Jest to ceglana, czerwona wieża o wysokości 65 m. Latarnia w Świnoujściu jest uznawana za najwyższy tego typu obiekt w Polsce. Wysyła ona sygnał świetlny widoczny z odległości, wynoszącej aż 46,3 km. Na szczyt latarni prowadzi 308 stopni, które trzeba pokonać, aby móc podziwiać wyjątkowy widok. Początkowo latarnia morska w Świnoujściu była wykonana z żółtej cegły. Budulec okazał się jednak zbyt słaby i bardzo podatny na uszkodzenia, powstające pod wpływem nieustannego działania różnych czynników atmosferycznych. W 1903 roku miał miejsce gruntowny remont latarni. Żółty budulec został zastąpiony czerwoną cegłą, która zdobi obiekt do dzisiaj. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, który jest doskonałym miejscem obserwacyjnym, pozwalającym na podziwianie polskiego wybrzeża. Można z niego dostrzec, między innymi falochrony w Świnoujściu, wieżę kościoła Marcina Lutra czy stawy Młyny. Podziwiając z tarasu te wspaniałe widoki można również zerknąć na chwilę do wyników sportowych rozgrywek, znajdujących się w internecie, wykorzystując promocyjny kod STS od meczyki.pl.

Polska latarnia morska z wieloma rekordami

Latarnia Morska w Świnoujściu uznawana jest za najwyższą w Europie w kategorii latarni tradycyjnych. W ogólnym rankingu latarni morskich plasuje się na 15 miejscu na świecie. Do najwyższej latarni morskiej w Polsce można dostać się jedynie drogą wodną. Od 13 kwietnia 2023 roku obowiązuje okresowe zamknięcie ulicy prowadzącej do tej budowli. Władze Świnoujścia zorganizowały transport zastępczy w postaci statków, wypływających z samego centrum miasta. Odpływają one z przystani, znajdującej się przy ulicy Wybrzeże Władysława IV. Kursują dość nieregularnie, dlatego przed planowaną wycieczką, warto sprawdzić rozkład rejsów dostępny na stronie internetowej lokalnego armatora. Bilety można kupić w porcie, bezpośrednio przed wypłynięciem lub na pokładzie statku. Świetną atrakcją dla osób odwiedzających polskie wybrzeże jest Szlak Latarni Morskich. Został on opracowany w taki sposób, aby turyści mieli możliwość zobaczenia wszystkich, czynnych latarni, znajdujących się w Polsce. Takich obiektów jest 15, z czego 8 znajduje się w województwie pomorskim, a 7 w zachodniopomorskim. Obiekt w Świnoujściu może być albo pierwszą, albo ostatnią latarnią do odwiedzenia na tym szlaku. Nieopodal latarni znajduje się XIX-wieczny Fort Gerharda, nazywany również Wschodnim Fortem Artyleryjskim, który warto przy okazji zwiedzić. 

Świnoujście wyróżnia w Polsce, ale również w Europie i na świecie, wyjątkowo wysoka latarnia morska. Roztacza się z niej zachwycający widok, o czym można się samodzielnie przekonać, wchodząc na znajdujący się na niej taras widokowy.